Gimnazija Karlovac do sad je kroz mnoge predmete i izvan školske aktivnosti imala razne programe i individualne aktivnosti učenika gdje su izrađivali rukotvorine, kozmetiku, balzame, a proizvodnja nekih ima već vrlo dugu tradiciju. Sada ih je većina objedinjena u zadruzi Nikola Tesla koja je nastala prošle godine.
Inače, školske zadruge imaju vrlo dugu povijest, a u posljednje vrijeme postaju sve popularnije. Profesorima i učenicima je to vrlo jednostavan način za izradu i prodaju predmeta te za raspolaganje s ostvarenom dobiti.
–Osnovali smo ju jer preko kanala zadruge možemo lakše i kvalitetnije odrađivati neke stvari te uspostaviti bolje suradnje s drugim institucijama kroz neke projekte. Tijekom godine, kada nema gužve i kada su uobičajene aktivnosti na repertoaru, sastajemo se na tjednoj bazi i dogovaramo oko aktualnih aktivnosti. Postoji baza učenika koja koordinira ostale i redovito nastojimo pronaći učenike s interesom u različitim područjima da nam se pridruže i onda odlučujemo što bismo mogli proizvesti, staviti na tržište te naposljetku i uprihoditi neki novac, rekla nam je Vlatka Šavor, voditeljica učeničke zadruge.
Ostvarena zarada uglavnom uvijek ide u humanitarne svrhe o čemu odlučuje vijeće učenika, no također novac ponekad i ostaje u zadruzi za nabavu materijala potrebnih za izradu rukotvorina.
–Nama je prvenstveno bitno da pokrijemo potrošeni materijal te da nam ostane nešto kako bi zadruga mogla nastaviti dalje funkcionirati. Uvijek kad nešto napravimo dugo razmišljamo i vijećamo koju bi cijenu mogli staviti za neki proizvod. Na primjer kad govorimo o bookmarkerima, stavili smo cijenu od dva eura i bojali smo se da će ljudima biti puno, no ispostavilo se da je upravo suprotno, svima je cijena bila uredu, rekla nam je Aurora Latin, članica Zadruge.
Zadruga je još uvijek vrlo mlada te s obzirom na to da joj je od ove godine intenzivirano djelovanje, upita i potražnje za ovim kreativnim rukotvorinama zasigurno će biti još više.
-Trenutačno smo bazirani na proizvode za koje su nas inspirirali upravo naši profesori. Na razini cijele škole imamo dosta prijateljski odnos s profesorima i svakog od njih smo tražili dopuštenje koje smo i dobili. Bookmarkere i majice krase neke od najčešćih izjava profesora ili asocijacija što se svidjelo svima. Mnogi za to uopće nisu znali dok nismo stavili na štand, a onda je nastala ogromna gužva. Profesori kupuju jedni druge, a onda se mijenjaju ili si međusobno poklanjaju, dodala nam je Gabrijela Vuković, članica Zadruge.
-Inače nam je u Zadruzi dosta opuštena atmosfera, no sada kada smo dobili odmah prvi dan preko 40 narudžbi za bookmarkere bilo je dosta stresno. Prvo je trebalo staviti na papir računicu koliko imamo materijala, koliko ga još trebamo kupiti te koliko ćemo uopće zaraditi od toga. Od kad smo pustili sve ove proizvode van dosta je stresno, no naposljetku je proizvodnja dosta opuštajuća, izjavila je Meri Magdić, članica Zadruge.
Najpopularniji su bookmarkeri, a tu su i majice, uskoro i platnene torbe itd. Potrebe tržišta, odnosno želje i mogućnosti učenika provjerili su početkom godine putem foruma koji su ispunili svi učenici i profesori, pa sada mogu ponuditi kupcima upravo ono što žele, a o pozitivnim reakcijama govore i velike narudžbe.
–Balzami i sapuni već imaju dugu tradiciju u školi, a ove posljednje stvari koje smo dodali u ponudu smo gledali da budu kreativne i zabavne. Poanta je da radimo nešto što će učenici i profesori kupiti sebi kao uspomene na zajedničko provedeno vrijeme ovdje. Važno nam je da su uspomene lijepe i zabavne, a ne formalne ili stručne, rekla nam je naposljetku Mara Butala, članica Zadruge.