Osim što su Karlovačku županiju u prošloj godini obilježili sjajni glazbeni koncerti, brojne manifestacije i proslave, velik broj sportaša i sportašica ostavio je neizbrisiv trag na karlovačkoj sportskoj sceni. Ugostili smo ih u našoj emisiji “Sportski pregled”. Bilo je tu zaista svega, smijeha i suza, poučnih priča, snimateljskih izazova, brojnih odgađanja i čekanja, ali isplatilo se. Svaki sportaš, svaki sportski djelatnik pa i navijač, ostavio je dubok trag u našim i vašim srcima. Stoga, donosimo vam pregled svih 12 mjeseci. Godinu smo započeli pomalo neuobičajenim sportom za ovo podneblje, a to je motocross. Posjetili smo članove MCK Štefeanac Teama, sledili se, ali smo upoznali sjajne sportaše i i još bolje ljude.

Put nas je odveo i u NK Jaska Vinogradar gdje smo se družili s administratoricom Klementinom Škrabe. Marin Vrnoga de Gregorio uveo nas je u svijet fitnessa. Seniori NK Dobra Novigrad ušli su u viši rang te grade novi stadion, a ako za ikoga možemo reći da je ovo baš njegova godina, onda to definitivno možemo potvrditi za Roka Ivandića, vozača Moto kluba MX Ribnik, MK Manzano i Dirt Bike Racing Teama. Nakon titule juniorskog europskog prvaka u motocrossu u klasi do 65 ccm, postao je i kadetski prvak Italije. Prisjetio se svojih početaka:

– Na početku sam se kao mali, kako nisam bio dovoljno snažan, vozio s mamom. Ona je sjedila iza mene. Na jednom treningu je tata došao iza mene i držao me i odjednom me pustio. Ja sam se sam vozio. Onda sam došao. Stao sam pored mame i tate. Odtad sam krenuo sam voziti. Prvi put sam osjetio malo strah, ali onda kad znaš što treba raditi, kad znaš osnove, onda je dobro i nema straha, rekao je Roko.

Upoznali smo i sad već bivšeg igrača Karlovca 1919. On je Kristijan Kopljar. Svoju karijeru počeo je u Gajnicama u Ponikvama. Niz godina proveo je i u Dinamu, a prvi doticaj s Istrom 1961 imao je prije tri godine.

Ono što je Liga prvaka u nogometu, to je Isle od Man TT u svijetu motociklizma. Najopasnija i najsmrtonosnija utrka svoje je prvo izdanje imala davne 1907. godine. Jedini Hrvat koji je doživio njene čari do ove godine bio je Emil Mokrovčak prije gotovo 27 godina. Loris Majcan, 28-godišnji vozač iz Dubrave, trostruki prvak države u klasi 600 Supersport i osvajač Zlatne kacige, uspješno je ispisao povijest.

– Sve je počelo tamo negdje 2010. godine. Izašao je jedan dokumentarni film. Zove se TT3D: Closer to the Edge i to smo tata i ja zajedno gledali. Ja sam imao 14-15 godina i mene je to fasciniralo kako oni idu tako brzo kroz ta naselja i između drveća. Maltene divljaci. Rekao sam da ako ću ikad imati priliku otići to gledati, a možda i voziti, znači, idem sigurno. Eto, 15 godina nakon bavljenja tim sportom, krajem prošle godine su se otvorile prijave i ja sam poslao mail kao trostruki prvak Hrvatske. Nisam ništa očekivao. Poslao sam rezultate i videe s naših gradskih utrka. U Slavonskom Brodu i Križevcima dosta su slične utrke, ali su 50 puta kraće, izjavio je Loris Majcan.

Družili smo se i s Tomislavom Kovačevićem, kondicijskim trenerom, magistrom kineziologije i 16. najfit Hrvatom u 2022. godini. Pratili smo nastupe Anje Santini Mikulić, državne prvakinje u sportskom penjanju u kategoriji boulder te u kombinaciji leada i bouldera. Bodrili smo odbojkašice Keltekse koje i ove godine nastupaju u najvišem hrvatskom rangu. Kroz rally priču upoznali smo Željka Magličića i Ivana Poljaka. Karakterno su slični, ali postoje žute minute kad se moraju međusobno nadopunjavati jer nije svaki dan isti.

– Suvozači su ti koji moraju naći način kako biti psiholog vozaču u situacijama kad je napet, kad je nervozan, sretan ili kad za vrijeme vožnje vidiš po njegovom načinu vožnje da radi nepotrebne stvari, da kasno koči, da je preagresivan ili da vozi preopasno. S te strane je biti suvozač malo psihološki kompleksnije, jer treba razumjeti vozača, znati ga ubrzati ili usporiti. U principu, kroz cijeli rally navigirati ga. Možda karakterno izgledamo da smo slični, ali nekad baš i nismo, rekao je Ivan.

Karatisti Karlovca i ove su godine bili vrijedni i uspješni, a mi smo ih posjetili na treningu pa smo se uvjerili u pojmove disipliniranosti, odanosti i upornosti. Članovi Prane dobili su novu trenericu, a Oscar Kovačić postao je novi svjetski prvak. Najtrofejniji karlovački sportski klub ponovno ima softball. Naravno, riječ je o Baseball clubu Olimpija koji ne zna za pojam odmora. Uz zavidne sportske uspjehe članovi se mogu pohvaliti sportskom kreativnošću u dovođenju i zadržavanju novih članova. Ovaj put glavni krivac je 14-godišnja Franka Bartolčić koja se bavi baseballom već 6 godina, a nedugo joj se stvorila ideja kako bi mogla pokrenuti softball u klubu zajedno sa svojim prijateljicama što joj je u konačnici i uspjelo.

Svoj teniski put otkrio nam je Lovro Fabac Car koji ima svega 9 godina, a već je nagrađen za mladu sportsku nadu grada Karlovca. Na treningu smo se borili s Ivanom Novakovićem i Janom Novkovićem, borcima FC Buldog Karlovac.

Nogometni klub Draganić premijerno je predstavio knjigu naziva „75 godina Nogometnog kluba Draganić“ koja je nastajala punih 5 godina. Kickboxing klub Tigar Karlovac bio je domaćin borilačkog spektakla Golden Star 1 koji se održao u Školskoj sportskoj dvorani Mladost na Rakovcu. Atletičari Karlovca napokon su dobili svoje uređene prostorije, a Ivana Malobabić je dočekala svoj prvi nastup na Olimpijskim igrama i to u 44. godini života.

Izvor: World Table Tennis

Družili smo se i s igračima Ilovca, vozili se s Kristijanom Laslavićem te Draženom Krznarićem, a iskušali smo se i u kuglanju s kuglačicama Karlovca i kuglačima Mostanja 1949. Proslavili smo treći rođendan s veslačima Karlovca te posjetili rukometašice Rukometnog kluba Škola rukometa Karlovac, a dotakli smo se i neravnopravnosti žena u sportu. Najbolji primjer je definitivno izražen u nogometu jer većina muškaraca nikad neće prihvatiti činjenicu da pripadnice nježnijeg spola mogu jednako, pa čak i bolje tehnicirati i puniti protivničku mrežu. Karlovačka županija još uvijek je slaba po broju uključenih žena u nogomet, a ako su i uključene, onda su maksimalno posvećene ovoj najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Odrađuju više funkcija i nogometna igrališta drugi su im dom. Jedna od njih je svestrana Antonija Vranić koja je svoju karijeru počela graditi 2016. godine u ŽNK 4 rijeke Karlovac no ljubav se rodila još kod prvih životnih koraka.

– Započelo je na igralištu ispred zgrade s dečkima iz kvarta. Normalno, bilo je tu i cura. Nas je bilo sigurno 20 u ekipi. Svaki dan si vani od jutra do mraka. Haklaš, igraš skrivača, ali nogomet je jednostavno ostao do sad, izjavila je Antonija.

S veseljem smo dočekali i Stjepana Šalića, trenutnog nogometaša Karlovca 1919 koji se nakon ciparske karijere vratio u klub koji ga stvarno treba. Ovaj 27-godišnji vezni igrač svoju karijeru počeo još kao klinac sa sedam godina u Dugoj Resi. Nakon toga je uslijedila karlovačka priča, a show „Utakmica života“ u potpunosti mu je promijenio nogometni put.

– Moram priznati da je to bilo neko novo iskustvo. Pogotovo u tom finalnom dijelu. Tih 30 dana što smo bili u kampu. Tu smo cijelo vrijeme radili profesionalni režim što ja do tad nisam doživio u nogometu. I nakon toga sam dobio poziv Danijela Pranjića i Ivana Rukavine za Cipar, ali u to vrijeme su me zvali za 3. ciparsku ligu, a ja sam tu igrao 4. ligu. Onda je tu bilo malo nedoumica ići ili ne, a ovdje sam studirao na Veleučilištu u Karlovcu i onda je tu bilo hoću li se maknuti od toga što sam krenuo nešto novo ili opet se maknuti, otići daleko, nemam pojma o Cipru i o takvim stvarima, ali tu su veliku ulogu imali roditelji i moji najbliži prijatelji koji su mi rekli: “Gle, nemaš što izgubiti. Mlad si, idi, probaj i možda ti se isplati.”.

Kao i u svakom poslu, bilo je tu raznih situacija. Kiša nas je često puta natjerala da moramo odgoditi snimanje ili se eventualno prebaciti u dvoranu. Velik broj sportaša čekali smo tjednima pa čak i mjesecima kako bismo ih predstavili javnosti jer oni to jednostavno zaslužuju. Sport je još jednom dokazao svoju jačinu i ljepotu. Vjerujemo da će nas naši sportaši i narednih 12 mjeseci oduševljavati, a neke ćemo tek predstaviti na našem portalu, radiju i televiziji.

Cjelokupan pregled pogledajte u emisiji “Sportski pregled” na sljedećoj poveznici: