Od sutra na snagu stupa novi protokol u školama, a s njime i nova pravila. Donesen je kao reakcija na tragediju u zagrebačkoj osnovnoj školi. Njega će se morati držati sve škole i učenički domovi, prenosi Media servis. Resorno ministarstvo otvorilo je i javno savjetovanje vezano za uvođenje operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu koji bi patrolirao školskim hodnicima.

Poslije blagdana – povratak u školske klupe. Pred učenicima, ali i zaposlenicima škole i roditeljima novi je protokol. Prema njemu, sve će škole morati zaključavati ulazna vrata, osim neposredno prije početka i nakon završetka nastave. Roditelji i SVI posjetitelji morat će se najaviti prije dolaska, a na porti će biti osoba koje će ih identificirati.

Upitali smo predsjednika sindikata Preporod Željka Stipića jesu li škole spremne za promjene: “Škole su sigurno u nekom dijelu spremne. Očekivati da budu potpuno spremne bilo je nerealno zato što je to vrijeme bilo prekratko. Nadam se da se barem uspjelo u onom osnovnome, a to je da su ta ulazna vrata opremljene novim bravama, kako bi škole od sutra mogle biti zaključane.”

Resorno ministarstvo u javno savjetovanje uputilo je i izmjene dvaju Pravilnika kojima se u škole uvodi novo radno mjesto – operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu. U svakoj školi bit će zaposlen jedan takav djelatnik po smjeni koji će biti zadužen za otključavanje i zaključavanje škole, obilazak prostorija, pregled ispravnosti videonadzora te provjeru identiteta osoba koje dolaze u ustanove.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Zrinko Turalija: “To je jedino rješenje da se mora jednostavno zaposliti osoba koja će imati zaštitarske i pedagoške kompetencije. Čim završi e-savjetovanje, mislim da traje do 10. siječnja, vjerujem da će u vrlo kratkom vremenu školske ustanove moći raspisati natječaje da se javljaju osobe koje misle da mogu zadovoljiti taj profil traženog zanimanja.”

A dok se proces uvođenja novog radnog mjesta privede kraju, taj posao obavljat će postojeći kadar. U tome Turalija vidi posebni problem: “Mi bismo bili najsretniji da u tom nekom prijelaznom razdoblju to budu zaštitari. Naš je stav, s obzirom na sindikalno gledište, da se ne mogu zadužiti radnici u školskim ustanovama ako oni dobrovoljno ne pristanu na to. I ako već pristanu, mi se zalažemo da im to bude na neki način vrednovano, to jest plaćeno.

Grad Zagreb pobrinuo se da do takve situacije ne dođe. Umjesto opterećivanja nastavnika i školskog osoblja, uveli su zaštitare, potvrdio je dogradonačelnik Luka Korlaet: “Svi sigurnosni protokoli su uvaženi. Zaštitari su raspoređeni na svih 142 objekta. Vrata će se zaključavati po dogovoru i mislim da nema nikakvih sigurnosnih problema pred nama.”

Na novi protokol se osvrnuo i predsjednik Zoran Milanović koji je za Media Servis kazao: “Sigurno će biti sigurnija jer sve što je više od onoga što je bilo ranije, a ranije nije bilo ništa jer smo bili pretjerano sigurni, je bolje. Jedno dobro iskustvo ove tragedije, ako se to može tako reći, je da na tome nitko nije pokušao napraviti političkog kapitala. Jer, u stvari ovo nije situacija gdje u bilo koga smiješ upirati prstom, pa ni u one koje smatraš korijenom većine problema u Hrvatskoj jer oni nisu krivi za to.”

Stipić je na kraju odgovorio i jesu li navedene mjere došle prekasno s obzirom na to da je došlo do tragedije u Prečkome: “Nažalost, sve je to došlo prekasno, ali školski su sindikati upozoravali jako, jako dugo već na problem sigurnosti u školama, ali bolje ikad nego nikad. Neke stvari su se sad ipak pomakle. Ukoliko se bude išlo u ovom smjeru kojeg je najavio premijer, mi ćemo napraviti značajan korak naprijed. Apsolutne sigurnosti škola nema, ali to će sigurno biti korak u pravom smjeru.”

A pravi smjer, neosporno je da škola bude sigurno mjesto za djecu, na kojemu dolaze učiti i družiti se, a ne strahovati za svoje živote.