Oko 450 tisuća učenika danas se vratilo u školske klupe, a tijekom praznika mnogo se radilo na pripremama za što sigurniji i bezbrižniji početak drugog polugodišta. Tako je zaključavanje ulaza, kontrola osobnih iskaznica i zaštitari nova realnost hrvatskih škola, a najmanje dva puta godišnje predviđene su simulacije evakuacije i kriznih situacija te roditelji na informativne razgovore dolaze prema unaprijed definiranom rasporedu. Nakon zagrebačke tragedije sigurnost škola je na prvom mjestu, ali tek se treba pokazati koliko će nove mjere funkcionirati u praksi.
–Apsolutno su dobrodošle sve promjene koje će na neki način omogućiti više osjećaja sigurnosti djeci, nastavnom osoblju i roditeljima. Podržavam sve one mjere koje će doprinijeti stabilizaciji stanja, pogotovo nakon ove izrazito krizne situacije koja nam se dogodila ovdje u Hrvatskoj. Tome je prethodila situacija u susjedstvu, a imali smo prilike i godinama gledati takve situacije u Americi i “tamo negdje daleko” za koje možda nismo vjerovali da će se ovdje dogoditi, rekao je voditelj Integrativnog centra mentalnog zdravlja Igor Salopek.
Salopek je istaknuo kako sadašnje mjere sigurno nisu dovoljne. Naime, uz sigurnost, puno truda treba uložiti u unapređivanje narušenog mentalnog zdravlja djece i mladih koje danas malo tko odgaja. Mnogim su roditeljima važne samo ocjene, a ne i koliku psihološku cijenu treba platiti za to i kakve im probleme djeca možda imaju.
-Danas smo svjedoci da škole imaju vrlo ograničene alate u radu s učenicima, ali bome i u pristupu prema roditeljima. Treba osnažiti škole i nastavno osoblje, ali i omogućiti roditeljima da dobiju određene roditeljske kompetencije te osnaživati mentalno zdravlje mladih. Ukoliko sustavno budemo pristupali ovoj situaciji, onda imamo priliku za bolje i zdravije društvo.
Svaka kriza ujedno je i prilika, izjavio je Salopek. Objasnio je da se tragedija koja je pogodila hrvatsko društvo i obrazovanje može upotrijebiti za sagledavanje situacije i detektiranje problema koje treba riješiti što prije kako bismo stvorili bolje društvo.
–Jako je važno dobro iskomunicirati sve ove mjere i granice. Pravila igre su izrazito važna jer, ako su granice dobro postavljene, naša psiha i psiha mladog čovjeka može rasti u povoljnim i kvalitetnim uvjetima. Ključ je u dobroj komunikaciji, odnosno objasniti zašto je nešto napravljeno i koji će biti ishodi te posljedice onoga što će se napraviti. Još važnije od granica i komunikacije je osnaživanje. Moja poruka je još jednom da treba osnažiti sve dionike sustava, a to su prije svega učenici, nastavno osoblje i roditelji. Današnji roditeljski stilovi nisu poput onih od prije trideset ili pedeset godina, zaključio je Salopek.
Više o temi mentalnog zdravlja uz uvođenje sigurnosnim mjera u škole možete pogledati u emisiji “Gost dana”.