Kada se novogodišnje lampice ugase i kada nastupi povratak u realnost – nastupa takozvana Siječanjska depresija. Međutim, osim godišnjeg doba i bezvoljnosti te melankolije, malo ju toga povezuje s, mnogo ozbiljnijom – kliničkom depresijom. Iako se o njoj u posljednjih nekoliko godina u Hrvatskoj više govori, stručnjaci napominju da je to i dalje nedovoljno te da je broj oboljelih u porastu.
-Meni se čini da više sigurno ne postoji siječanjska depresija nego cjelogodišnja, u svim mjesecima, depresija. Ona kao psihijatrijski poremećaj ne bira specifičan mjesec ili vrijeme. Činjenica je da ćemo u zimskim mjesecima očekivati veći broj osoba koje će se javiti zbog sezonskog afketivnog poremećaja, koji ima određe poveznice s količinom sunčanih sati i dana. Prema tome će se neki ljudi osjećati depresivnije zbog manje koncentracije određenih hormona u mozgu, a prije svega to je seratonin, koji je zadužen za raspoloženje i osjećaj depresivnosti, rekao nam je dr. med. Igor Salopek
Neozbiljno je prema tome možda govoriti i isticati siječanjsku depresiju jer je ona zapravo, nažalost sve pristunije stanje u kojem se mahom nalaze mladi.
-Mnogi od depresije nemaju volje, energije, ne spavaju, nemaju apetita, a nažalost mnogi razmišljaju o tome da ih nema. Kad god se takvo stanje pojavi, doista nije sramota potražiti pomoć, bilo psihijatrijsku ili psihoterapijsku. Često puta će i psiho intervencije osnažiti čovjeka i činiti ga otpornijim, dodao je Salopek.
Nedovoljno govora o postoporođajnoj depresiji
Trenutno iskustvo depresije u Hrvatskoj ima 8 do 10 % populacije.
–Depresija je bolest s tisuću lica. Često je puta skrivena i neporepoznati. Nerijetko se skriva iza psihosomatskih stanja, primjerice bolnog simpotoma. Kad god čovjek traži od svog liječnika odgovor na tegobe, on mu odgovara da je zdrav, a njega i dalje boli. Depresija često zna biti maskirana, rekao je Salopek i dodao kako se premalo govori, a prisutna je postporođajna depresija. Emotivna ranjivost i fizička iscprljenost majke nakon poroda nerijetko uzima svoj danak.
-Velik broj takvih majki ostaju neprepoznate i neadekvatno liječene. Mame tako često ostanu okrivljavane da su loše majke i ne brinu za svoje dijete, a one su zapravo depresivne. Ta depresija nastaje uslijed hormonalnih promjena i prilagodbe na novo stanje.
Nikada dovoljno izrečeno, a uvijek je potrebno naglasiti, potražiti stručnu pomoć nije znak slabosti i ranjivosti, već odlučnosti i hrabrosti.