
Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, dan prisjećanja svih žrtava najvećeg genocida u povijesti čovječanstva. Predstavnici Udruge „Židovi u Karlovcu“ s gradonačelnikom Karlovca Damirom Mandićem položili su cvijeće i upalili svijeće kod mrtvačnice na Židovskom groblju. Mrtvačnica je napravljena davne 1892. godine.
–Niz godina zajedno s Udrugom “Židovi u Karlovcu” palimo svijeće i polažemo vijenac u sjećanje na sve žrtve holokausta. Žrtve su nastradale zbog bezumne ideologije totalitarnog, nacističkog, fašističkog, ustaškog režima. Pri ovim obljetnicima je važno osvijestiti kako je holokaust posljedica zla. On nema naciju ni vjeru, poručio je gradonačelnik Damir Mandić.
Današnji dan uzet je za obilježavanje jer je 27. siječnja oslobođen Auschwitz.
–U Karlovcu se dosta radi za oživljavanje židovske baštine, i to najviše zahvaljujući mojoj kćerki, Teni Korkut. Trenutno se u Krakovu nalazi osmero učenika sa svojim profesoricama Tenom Korkut i Tatjanom Protulipac, koja učestalo radi s učenicima na raznim projektima kojima se oživljava židovska kultura u Karlocvcu. Put im je omogućilo resorno Ministarstvo, a sutra će učenici posjetiti Auschwitz, rekla je ispred Udruge “Židovi u Karlovcu” Mirna Korkut.
Pri polaganju vijenca, položeno je šest crvenih ruža i kamenčića.
–Simbolika kamenčića je u tome što se cvijeće na grobove nije stavljalo jer ono brzo uvene i nekako je počela ta praksa stavljanja kamenčića na židovski grob, dodala je Korkut.