
Gradonačelnik Damir Mandić osvrnuo se na dvije aktualne teme. Riječ je o Javnom pozivu za spomeničku rentu koji je otvoren ovog tjedna i o učincima porezne reforme.
Za aktualni javni poziv spomeničke rente ove godine izdvojeno je 200 tisuća eura, a ostao je dio novaca i od prošle godine. Prvih 100 tisuća budžeta čini prikupljen novac kroz spomeničku rentu, a druga polovica je iz gradskog proračuna. Ovaj javni poziv odnosi se na vlasnike i suvlasnike stambenih jedinica na dijelu Banije i Dubovca te u GČ Zvijezda. Prošlih godina jedan od uvjeta za prijavu na javni poziv bilo je da su sva dugovanja prema gradskim tvrtkama pokrivena, no ove godine to neće biti uvjet.
-Bilo je situacija gdje za minimalne iznose dugova se građani nisu mogli prijaviti na javni poziv. Naravno da to ne znači da dugovanja neće morati biti podmirena, ali bit ćemo fleksibilniji po tom pitanju prilikom prijave, izjavio je gradonačelnik Damir Mandić.
Sve zaštićene jedinice i objekti od kulturnog značaja koji moraju plaćati spomeničku rentu ulaze u taj poziv.
-Htio bih istaknuti Baniju. Mislim da tamo ima prostora za iskoristit ova sredstva i tu pozivam vlasnike da vide na koji način se mogu angažirati. Uskoro ide obnova Banijanskog mosta i nadam se da će i mještani početi polako obnavljati svoje objekte, dodaje.
Nedavno je na ovom tragu donesen i novi zakon u Saboru koji predviđa određena sredstva za sufinanciranje rekonstrukcija na ovakvim objektima, a Mandić je najavio kako je i Grad preuzeo obvezu sufinanciranja dijela ukupnog iznosa. Tako da bi obnova trebala izgledati tako da trećinu ukupnog iznosa sufinancira Država, drugu trećinu Grad, a ostatak je na vlasniku ili suvlasnicima.
-Radovi na koje se odnosi sufinanciranje su obnova pročelja, statička sanacija, u jednom dijelu stolarija, obnova krovišta. Grad Karlovac će osigurati građevinski nadzor nad tim radovima kao što je to bilo i do sada, najavljuje Mandić.
Što se pak porezne reforme tiče Gradsko vijeće je tijekom prošle godine donijelo novu odluku o smanjenju poreza na dohodak što bi Karlovčani trebali vidjeti na plaćama za siječanj. Niža stopa je trenutačno na 19 %, a odnosi se na građane koji primaju do 5000 eura mjesečno, dok je viša stopa na 29 %, a odnosi se na građane koji imaju primanja od 5001 euro pa na više.
U praksi će oni s većim primanjima od 5000 eura imati smanjenje od četiri posto, s nekadašnjih 33 na trenutnih 29, dok će najveća većina građana koji imaju primanja do 5000 eura imati smanjenje s nekadašnjih 20 % na trenutnih 19.
Nadalje, što se tiče poreza na nekretnine 2023. godine je Grad Karlovac donio odluku o porezu na kuće za odmor u visini od dva eura po kvadratu.
-Kako je porez na kuće za odmor preslikan na porez na nekretnine, mi nismo planirali mijenjati taj iznos od dva eura po kvadratu tako da na Gradskom vijeću neće biti niti donošenja nove odluke o porezu na nekretnine nego ćemo ostati pri staroj odluci. Za naše sugrađane je posebno važno da se porez na nekretnine ne plaća na stanove u kojima građani stanuju i ne plaća se za one stanove gdje postoji ugovor o dugoročnom najmu kojeg građani sklapaju s najmoprimcima. Moj stav je kako stanovi prije svega trebaju služiti za stanovanje i to je u praksi poseban izazov ispraviti. Pitanje je hoće li ovakva mjera potaknuti vlasnike na razumnu prodaju praznih stanova, vidjet ćemo, dodaje Mandić te se nada kako će ove porezne izmjene vezane uz porez na nekretnine promijeniti svijest kod ljudi i s vremenom dovesti do stabilnijih cijena i bolje ponude na tržištu nekretninama.
Osvrnuo se Mandić i na paušalni porez koji se odnosi na objekte koji služe za kratkoročni najam u turističke svrhe. Ističe kako cijene nisu dizali, iako su imali prilike, te taj iznos i dalje iznosi po krevetu na području zone Karlovac 110 eura, a u samom gradu 55 eura.
-Paušale nismo povećavali jer smo svjesni da smještaja nema dovoljno. Nedostaje nam hotelskih kapaciteta i nadamo se da će se to danas sutra promijeniti. Do tada ovakav princip smatramo održivim, napomenuo je.