
U šumi Kozjači već neko vrijeme Šumarija Karlovac obavlja radove. Redoviti šetači, rekreativci i svi oni koji žive u neporednoj blizini šume nerijetko ispituju što se točno radi. U javnosti je najviše zapažen rad sječe i pridobivanja drvne mase, kako ističu iz Šumarije razumiju zabrinutost građana, no to je tek jedan od mnogih šumsko-uzgojnih radova nužnih za održavanje zdravih šuma koje će stoljećima ispunjavati brojne ekološke funkcije. Mjesta za zabrinutost nema – kratko poručuju šumari jer se radi na obnovi šume.
-Problem vizure i bojazni ljudi, ljubitelja prirode je upravo ta da se s ovim sjekovima gubi vizura. Više nema starih stabala, a sva stara stabala zamjenjuju mlada stabla. Mi pažljivim odabirom tijekom ostavljamo par najkvalitetnijih jedinki, koje će svojim sjemenom oploditi šumu, ta nova šuma će se za 120 godina ponovno siječi, rekao je Željko Šimunović, upravitelj Šumarije Karlovac.
Svakih 10 godina šumari moraju revidirati jedinice kojima upravljaju.
-Od cijele površine, 1.600 hektara, 144 hektara je propisano da se ide sa oplodnim siječama. Ide se ondje gdje su zrele sastojine i gdje priroda i šuma to dopušta, dodao je Tomislav Katić, voditelj odjela za uređivanje šuma.