
Glagoljica prije Ćirila i Metoda nova je knjiga autora, glagoljaša i istraživača knezova Frankopana, Tomislava Beronića. Knjiga čitatelju daje uvid u pojavu i razvoj starog hrvatskog pisma, a ujedno Beronić potrkepljujući sa povijesnim dokumentima daje na uvid pravu povijest koja prati glagoljicu i da zapravo nije ona nastala od ruku Ćirila i Metoda, već da ju je iznjedrio sam narod.
–Knjiga je rezultat mog bavljenja glagoljicom više od 40 godina. Ovo je više popularno znanstveno pisano, kratki su tekstovi sa puno ilustracija. Govori se o tome kako je glagoljica kao pismo nastalo, ali kroz prikazivanje, za razliku od prethodnih teorija, gdje uvodim u arheologiju. Korijene glagoljice prepoznajem u nakitu i ukrasima ilirskih žena, koje su od neolitika stvarale komunikacijski alat, koji se kasnije formirao u pismo, rekao nam je autor i slobodni istraživač Tomislav Beronić.
Beronić u svojoj novoj knjizi „Glagoljica prije sv. Ćirila i Metoda“ ističe do sada nepoznatu informaciju, a ta je da je glagoljica postojala još od davnih Ilira.
-Po strukturi pisma se vidi da ima izraziti domaćinski ženski element, za razliku od recimo runa koje imaju vojnički, lovački element. U glagoljici se prepoznaju naušnice, ogrlice, kopče, narukvice, odnosno sve ono što ženu ističe, dodao je Beronić.