
11. veljače obilježava se Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti. Ustanovljen je odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda 22. prosinca 2015. godine, a njime se prepoznaje presudna uloga žena i djevojaka u znanosti i tehnologiji.
–Ovaj dan bi trebao biti inspiracija za mlade djevojke koje se ovim danom mogu potaknuti da više sudjeluju u područjima kao što su znanost, tehnologija, inženjerstvo i sama matematika, uvodno je rekla viša predavačica na Veleučilištu u Karlovcu Jasna Halambek.

Sadašnje brojke pokazuju kako muškarci uglavnom prevladavaju u STEM području, a različite inicijative i projekti nastoje povećati broj žena znanstvenica. Halambek smatra kako su žene zainteresirane za razvoj znanstvene karijere, ali da pritom moraju uspostaviti dobru ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
-Vrlo često privatan život zna biti dosta zakinut ako se netko misli ozbiljno baviti znanošću. Ujedno mislim da se danas itekako može utjecati na mlade djevojke od najranije dobi, a moglo bi se krenuti još od osnovne škole gdje se djevojčice itekako mogu uključivati putem različitih projekata, radionica i aktivnosti u područja od programiranja do biologije.

Halambek je dodala kako Veleučilište u Karlovcu ima dobro razvijen sustav mentorstva i da imaju dvadeset doktorica znanosti. Desetero ih je doktoriralo upravo na STEM području, a proveli su ili provode niz projekata čije timove čine žene.
-Da bi se osigurala dobra znanstvena karijera žena, potrebna je fleksibilnost u obrazovnom i istraživačkom procesu. Fleksibilnošću radnog vremena može se osigurati dugoročan razvoj i boljitak žena u znanosti.
Osim Veleučilišta, svojim radionicama Nikola Tesla Experience Centar Karlovac također potiče djevojčice na odabir znanosti kao budućeg poziva, s naglaskom na STEM područje.
–Mi smo kroz prošlu godinu provodili projekt na koji smo posebno ponosni, a to je “STEM Amazonke” koji je bio fokusiran da kroz radionice potiče djevojčice u dobi od 6 do 10 godina da se upoznaju sa STEM-om i da vide kako funkcioniraju određeni segmenti znanosti. To im je prilika i prvi korak ulaska u taj svijet. Istaknula bih da je važna edukacija i obrazovanje, kako formalno, tako i neformalno, rekla je ravnateljica Nikola Tesla Experience Centra Martina Marušić Britvec.

Radionice pružaju priliku djevojčicama da u opuštenoj atmosferi od mladih voditeljica stječu znanja iz područja STEM-a, objasnila je Marušić Britvec. Smatra kako ima mjesta za napredak oko aktivnosti kojima se jača interes žena za znanošću.
-Ono na čemu mi radimo kao Centar je da damo informaciju i educiramo, a onda je na svakoj ženi, djevojci i djevojčici da izabere svoj put, a naravno da će nam biti drago ako taj put bude u znanosti. Naš plan i za ovu godinu i za rast i razvoj Centra je da promoviramo STEM i znanost, a onda da taj fokus u jednom dijelu svakako bude na djevojke, djevojčice i žene. Vjerujem da ćemo tako dati mali doprinos poboljšanju uloge žena u znanosti.
STEM područje vapi za novim sudionicima, a zajedničkom suradnjom muškaraca i žena moguće su brojne nove inovacije i otkrića koja će na koncu koristiti svima. Ako im se daju odriješene ruke, mješoviti timovi znanstvenica i znanstvenika oslobodit će svoj kreativni potencijal.
Izvor naslovne fotografije: unsplash.com