Gradsko kazalište Zorin dom ponovno je bilo domaćin gradske smotre literarnog, novinarskog i dramsko-scenskog stvaralaštva ili LiDraNa. Okupilo se mnoštvo djece i mentora koji su jedni za druge izveli raznolik prigodni program i scenske nastupe.

Osnovna škola Rečica domaćin je ovogodišnjeg gradskog susreta Lidrana. Svi sudionici okupili su se ujutro u prostoru kazališta na zajedničkom doručku, a nakon njega slijedilo je službeno otvorenje i scenski nastupi. Mnogim učenicima ovo je bilo prvo sudjelovanje na Lidranu, a istaknuli su da im je bilo jako zanimljivo.

Učimo kako se treba izražavati prema drugima i još svašta novo što ne znamo, upoznajemo nove stvari. Bilo mi je jako zanimljivo, rekla je učenica OŠ Dragojle Jarnević Tia Davidovski.

Grupa učenica prikazala je na pozornici likove Domaćih iz Priča iz davnine Ivane Brlić Mažuranić. Objasnile su kako im je bilo pripremiti se za nastup.

-Prvo smo morali smisliti tekst, a onda nam je razrednica sve isprintala. Svaki dan smo ostajali sedmi sat i još dolazili na predsate kako bismo učili, a bilo je teško jer ima puno teksta. Bavimo se “”Pričama iz davnine”, mi smo Domaći koji hodaju svijetom i koji ulaze u novo doba, rekla je učenica OŠ Dragojle Jarnević Marija Bijelić.

-Radi se o Domaćima koji idu po svijetu i dolaze u 21. stoljeće kada gledaju što se sve sada događa. Zanimljivije mi je djelo pokazati na pozornici, tekst je zanimljiv i lijepo smo ga naučili i razradili, rekla je učenica OŠ Dragojle Jarnević Ana Matić.

Pojedini učitelji koji sudjeluju na Lidranu smatraju kako im se može priključiti još više dionika jer i učitelji i učenici imaju što za pokazati.

-Lidrano je već dugi niz godina jedna od glavnih školskih manifestacija u Karlovcu, a jako nam je drago da se i dalje odvija. Bilo bi dobro kada bi se još više razvijala i kada bi se više učitelja uključilo u realizaciju programa. Imamo dosta recitala i pjesama ove godine, a nešto manje skupnih radova. Bilo bi jako lijepo kada bi se učitelji više motivirali pokazati ono što već ionako rade u školama. Ne vidi se toliko, ali učitelji, nastavnici i profesori puno s djecom rade scenski izraz, posebice zato što rade priredbe u školama i imaju što za pokazati, rekla je učiteljica razredne nastave OŠ Banija Danijela Jurac.

Svakom je učeniku važno da se na van vidi ono što rade u školi jer im je to temelj za daljnji razvoj i rast, smatra Jurac. To vrijedi za učenike svake škole koja sudjeluje na Lidranu.

U Lidranu će ove godine sudjelovati skoro sve gradske škole poput Rečice, Mahićna, Dubovca, Švarče, Braće Seljan, Skakavca i Turnja. Sudjeluje deset škola, a ovo je jedinstvena prilika da se djeca na Lidranu, osim medija koje svakodnevno koriste poput mobitela i računala, izraze tiskanom i pisanom riječju, što je vrlo važno za njegovanje našeg materinjeg jezika, rekla je ravnateljica OŠ Rečica Dijana Perišin.

Perišin je istaknula kako će učenici na Lidranu imati priliku prikazati svu raskoš svojih talenata i darovitosti. Uspješno su dovršili organizacijske zadaće i vesele se međusobnom druženju.

-Sva djeca imaju priliku da se kreativno izraze, da njeguju naš hrvatski jezik i da istaknu njegovo bogatstvo. Danas ćemo vrednovati scenske nastupe, literarne i novinarske radove, što je izuzetno bitno s obzirom na današnje probleme s mladima koji sve manje njeguju naš jezik jer imaju svoje skraćenice i pišu kratke poruke putem mobitela. Zahvaljujući njihovim mentorima koji ih odlično vode i motiviraju mogu se izraziti na pravom hrvatskom jeziku.

Dramsko-scenski nastupi i literarno-novinarski radovi od djece stvaraju buduće glumce, novinare i javne osobe koje bez teškoća održavaju javne nastupe i vješto barataju hrvatskim jezikom. Uključivanjem što većeg broja djece jačat će njihove prezentacijske i jezične vještine, a moguća su i nova prijateljstva koja ostaju za budućnost.