
Toliko često spominjane situacije u medijima su internetske prijevare koje, nažalost, ne postaju ništa rjeđe. Najčešće žrtve su starije osobe i to pretežno žene. Ovu tematiku prokomentirali smo sa Sabinom Angelinom Latin, informatičarkom i predsjednicom karlovačke udruge Starka koja brine o informiranju te širenju i razvoju socijalnih usluga za starije osobe i često se susreće s internetskim prevarama u kojoj su žrtve osobe treće životne dobi.
-Prevaranti se razvijaju, razvija se tehnologija i dostupniji su im sve napredniji alati, a samim time i oni postaju sposobniji i kreativniji u svojim prevarama. Prvo što trebamo upotrijebiti u osobnoj zaštiti na internetu je razum i oprez. Dobro razmisliti je li nešto logično i ima li smisla. Dodatna stvar koja pomaže je korištenje jakih lozinki, većina još uvijek koristi dosta jednostavne i bazične lozinke što nije dobro. Moramo također jako paziti na to koji podatci su dostupni, osobni identificirajući podatci poput adrese, emaila, broj telefona ne moraju biti vidljivi trećim stranama i uvijek ih možemo sakriti od javnosti čime možemo spriječiti krađu identiteta, pojasnila nam je Sabina Angelina Latin, predsjednica Udruge Starka.
Na društvenim mrežama, ali i internetskim stranicama koje otvaramo ne rijetko možemo naletjeti na lažne vijesti, koje mogu ostaviti posljedice na žrtvu i njenu okolinu.
–Imate jako puno lažnih vijesti, puno ih je iz medicinskog aspekta koji su važni starijim ljudima. Često ih se uvjerava kako neki lijek više nije dobar te da je bolji drugi. Treba biti skeptik i osvijestiti da na društvenim mrežama je najveća većina informacija lažna. Često možemo vidjeti i lažne oglase koji budu moderirani nakon što algoritam zapamti vaše pretrage, dodaje Sabina.
Osim virusa, lažnih vijesti, spam poruka koje dolaze od dostavnih službi ili poziva, najčešće su ipak takozvane romantične prevare. Priče o moreplovcima ili vojnicima na dalekim bojištima, pa čak i o prinčevima iz dalekih zemalja ne manjka, a mašti kriminalaca nema kraja.
–Kada vam netko koga ste upoznali na internetu za tri dana izjavi ljubav i emotivan je prema vama znači da tu nešto ne valja. To se u stvarnom životu nikada ne bi dogodilo i to treba osvijestiti. Također, u svim tim “romantičnim” prevarama vidimo pritisak na žrtvu i fiktivnu hitnost kojoj je za cilj brza uplata bez da ostavljaju žrtvi vremena da razmisli. Nerijetko su to bile situacije poput bolesnog člana obitelji pa im je potrebna pomoć ili novac da doputuju do žrtve, ali nemaju novaca ili zapnu u inozemstvo. Postoje i situacije gdje šalju poklone na koje treba platiti carinu i otkupninu, često u stotinama eura.
Najčešće žrtve su žene. Sudeći po statističkim brojkama one se lakše upuštaju u emocionalne odnose i prije stvore povezanost s osobom putem interneta.
–Jedna stvar na koju možemo obratiti pozornost i prepoznati lažne poruke je pravopis. Prevaranti uglavnom nisu naši susjedi, već ljudi iz dalekih zemalja koji koriste algoritme i programe koji se služe internetskim prevoditeljima koji često ne prepoznaju sklonidbu imenica po padežima. Na primjer neće pisati “u Karlovcu” već “u Karlovac” ili “došao bih u Hrvatska” itd. Također, znaju koristiti i riječi koje mi u svakodnevnom govoru ne bismo baš upotrijebili poput pozdrava “zdravo”.
Ovakvih slučajeva je zaista mnogo, više no što pretpostavljamo jer mnoge žrtve nakon što nasjednu na ovakve prevare iz osjećaja srama ih ne prijave. Ovakvim prijestupima je nažalost izuzetno teško ući u trag, pa većina kriminalaca uglavnom ne bude otkrivena.