
U poslijednje vrijeme smo, nažalost, često izloženi vijestima o novim slučajevima samoubojstava kod djece i mladih. Je li razlog ovome problem mentalnog zdravlja djece i mladih, povećana izloženost lošim sadržajima na medijima ili nešto tome slično? Na prvom predavanju ovogodišnjeg Tjedna psihologije upravo je ovo bila tema o kojoj je govorila psihologinja, ujedno i stručna suradnica u školi, Nada Luetić.
–Generalno, ovo predavanje je u kontekstu puno šire teme, a to je Zaštita mentalnog zdravlja kod jdjece i mladih. Podatci govore da u poslijednje vrijeme imamo porast broja mentalnih smetnji kod djece i mladih prvenstveno depresivnosti i anksioznosti, a uz to se blisko veču i suicidalna ponašanja. O tome je potrebno puno razgovarati u javnosti i podizati svijest ljudima da vide koliko je taj problem zastupljen među djecom i mladima. Cilj je danas da razgovaramo o simptomatologiji potencijalne suicidalnosti, kaže Luetić.

Još jedan od ciljeva ovog predavanja svakako je bila edukacija kako odraslih, tako i mladih o prepoznavanju problema, ponašanja koja vode prema suicidalnim razmišljanjima i načinima kako pomoći te kome se obratiti.
Više je faktora koji dovode do ovog teškog problema. Poremećaj psihike naravi je kombinacija obiteljskih, socijalnih i individualnih faktora. Najbolji način obrane odnosno sprečavanja suicidalnih misli kod djece i mladih je rano otkrivanje istih, bilo to u slučaju roditelja provjeravanje što djeca rade na društvenim mrežama ili kod mladih da sami sebe preispitaju i na vrijeme zatraže pomoć stručnjaka.