
Pred 260 godina, 23. veljače 1765. godine, u Karlovcu je započelo organizirano gospodarenje šumama Hrvatske, a povodom te velike obljetnice jučer je otvorena izložba „Šuma okom šumara” u atriju Studentskog centra Karlovac. Prema najavama Dorice Matešić, predsjednice HŠD-a ogranka Karlovac, tijekom cijele godine karlovački ogranak Hrvatskog šumarskog društva i karlovačka podružnica Hrvatskih šuma organizirat će razne aktivnosti. Prva od aktivnosti bila je otvorenje izložbe i predavanje održano jučer.
Ovogodišnji je ciklus predavanja za građane otvorio Krešimir Čulinović, voditelj Odsjeka prezentacije NP Plitvička jezera. Njegovo je izlaganje povodom „100 godina rođenja Josipa Movčana – utemeljitelja organiziranog sustava posjećivanja NP Plitvička jezera“, posebno ganulo članove obitelji i prijatelje pokojnog inženjera Movčana, koji su se prisjetili razvoja nacionalnog parka.
Povijesni presjek hrvatskog šumarstva kroz predavanje „260 godina šumarstva 1765. – 2025.” dao je Oliver Vlainić, tajnik Hrvatskog šumarskog društva i istaknuti stručnjak za šumarsku povijest. Istaknuo je kako Karlovac ima značajno mjesto u šumarstvu Hrvatske – davne 1765. godine u Karlovcu, koji je u to doba bio središte Karlovačkog generalata ili Hrvatske vojne granice Habsburške Monarhije, na sjednici održanoj 23. veljače donesena je odluka o osnivanju tri šumarije, Baške Oštarije, Krasno i Petrova gora te je tada započelo organizirano i stručno gospodarenje šumama.
-Uz predavanja i izložbu fotografija bila je obuhvaćena i glazbena umjetnost. Sve je okupljene oduševio je nastup mladog glazbenika, harmonikaša Stjepana Magdića, koji je prije nekoliko godina osvojio Hrvatsku svojim talentom i nastavio ga brusiti u srednjoj Glazbenoj školi u Karlovcu. Na kraju jučerašnjeg programa u galerijskom prostoru Studentskog centra otvorena je izložba fotografija s međunarodnim sudjelovanjem s 19. bjelovarskog salona fotografija „Šuma okom šumara” koja će se moći razgledati do 28. veljače, javili su iz HŠD-a te napomenuli kako na ovom foto natječaju svake godine sudjeluju i karlovački šumari te svojim fotografijama prenose ljepote karlovačke prirode u više desetaka gradova u kojima izložba gostuje svake godine, diljem Hrvatske, ali i preko granice.
