
Dugo planirano izmještanje DC6 omogućilo bi Dugorešanima spajanje na autoput preko Lišnice, uvelike rasteretilo grad Karlovac od teškog prometa te skratilo vrijeme putovanja između Slovenije i Bosne i Hercegovine.
-Za sada mogu reći kako je 4. veljače podnesen zahtjev za lokacijskom dozvolom, a prije toga je izrađeno idejno rješenje te studija utjecaja na okoliš koja je prihvaćena u resornom ministarstvu. Vrijednost cijelog projekta je preko 17 milijuna eura, nakon ishođenja lokacijske dozvole, što očekujemo u ovoj godini, stečeni su preduvjeti za rješavanje vlasničkih odnosa, izrada glavnog projekta i ishođenje građevinske dozvole, naposljetku ide javna nabava, a nadam se da bi to moglo biti 2026., izjavila je županica Karlovačke županije, Martina Furdek Hajdin.
Nakon toga stečeni su uvjeti za ugovaranje radova putem javne nabave, a županica se nada kako bi to 2026. godine moglo biti riješeno. Također, još uvijek nije poznat broj vlasnika od kojih će se trebati otkupiti čestice za izgradnju ceste.
–Čitava dionica je nova, u tom dijelu treba rješavati sve vlasničke dozvole. U ovom trenutku još ne znamo točan broj čestica koje treba otkupiti, to će biti utvrđeno nakon izrade parcelacijskog elaborata.
Ova cesta premda će olakšati promet u Karlovcu, mogla bi ga otežati u Dugoj Resi. No, županica je najavila planirano konačno rješenje rasterećenja prometa za oba grada.
–To je jedna cijela koncepcija koja ima svoje faze. Konačno rješenje će biti kada se DC3, koja prolazi kroz Karlovac, izmjesti na dionicu koja je vezana uz rijeku Mrežnicu, ide sjeverno od poslovne zone Mala Švarča i spaja se na novoizgrađenu obilaznicu grada Karlovca. Na taj način bi DC3 skinuo opterećenje s Duge Rese, dodala je županica.
Ovu cestu, nešto dulju od četiri kilometra, žitelji Karlovačke županije zaista dugo čekaju. Od završetka izgradnje autoceste Zagreb-Rijeka i Zagreb-Split priča o toj cesti je aktualna. Nakon što je pred više od desetak godina tadašnje idejno rješenje odbačeno i građevinska dozvola istekla, ponovno je pristupljeno razradi projekta koji će, nadamo se, ovog puta biti uspješno priveden kraju.