Hrvatska interventna policija djeluje na osiguravanju javnog reda i mira, a granična policija zadužena je za osiguravanje dugačke državne granice. Ono što ih povezuje je upotreba pasa kao suradnika u zahtjevnom i opasnom poslu. Kako bismo saznali kako policijski psi doprinose borbi protiv kriminalnih djela, porazgovarali smo s djelatnikom Policijske uprave karlovačke u društvu njegovog suradnika na četiri noge. 

Svakodnevan rad je potreban sa službenim psima, konkretno napadačke namjene koji u većini slučajeva treba biti pod kontrolom, a kada ne treba biti pod kontrolom, to je već uporaba. Konkretno, malog Zippa se koristi po cijeloj Hrvatskoj, pa smo tako bili do dva ujutro u Splitu na osiguranju nogometne utakmice Hajduk : Rijeka. Raspored nam je natrpan, pa znamo imati po tri, četiri ili pet utakmica tjedno, pogotovo kada je bilo osiguranje rukometa u Zagrebu. Kako bi pas za uporabu i prevenciju bio dobar, svakodnevno treba raditi s njime, rekao je djelatnik Interventne jedinice policije PU karlovačke i vodič službenog psa napadačke namjene Matko Živčić.

Živčić je izjavio kako mu Zipp pravi društvo oko godinu i pol dana, a nada se da će još puno godina zajedno raditi i živjeti. Objasnio je svoje početke rada s policijskim psom.

Odrastao sam uz pse i životinje koje obožavam. Konkretno sa Zippom sam prvog radnog dana bio upozoren da je išao na testiranje u Njemačku i da je odbijen jer je preagresivan, ali zapravo je jako dobar. Ipak je prvi dan bilo vatreno, a kada sam vidio kako je velik, nije ni meni bilo svejedno. On nije samo moj najdraži kolega, već i član obitelji jer jedan bez drugoga ne možemo.

Zipp dosad nije imao službeno postupanje, odnosno izravne napade na kriminalce i počinitelje kaznenih ili prekršajnih djela, ali preventivno djeluje poput cijelog tima interventnih policajaca, istaknuo je Živčić. Dodao je kako samom svojom pojavom Zipp odrađuje velik posao i da ima i drugih policajaca koji koriste pse u svom poslu.

-Bili smo ispred Poljuda koji je bio pun, a Zipp je tada među ljudima i kada radi, odrađuje se socijalizacija. Mora biti poslušan, pogotovo napadač; uporaba njega bez brnjice i povodca je poput upotrebe vatrenog oružja. Mora biti pod kontrolom, treniran, sposoban i mora slušati. Inače u Interventnoj radi kolega Sertić koji je isto vodič napadačkog psa, a ima i dečkiju na granici koji su isto završili obuku, samo nakon završetka obuke daljnji rad definira postupanje psa i vodiča.

Kolege policajci također koriste pse na granici i za detekciju droge ili eksploziva, rekao je Živčić. Istaknuo je da je rad pasa nezamjenjiv i da ih stvarno treba cijeniti jer spašavaju živote i pružaju sigurnost kada su pravilno obučeni. Objasnio je i kako se može kombinirati rad pasa i moderne tehnologije poput dronova.

-Recimo, dignete dron u zrak na granici gdje je veća grupa migranata, a međusobnom komunikacijom javlja se gdje je koja pozicija i gdje trebamo doći. Tada dolazimo Zipp i ja, a i kod talačkih situacija dron izvidi situaciju ako treba, položaj prostorija i gdje se počinitelji eventualno nalaze, a tada nastupa Zipp.

Živčić i Zipp nastavit će obilaziti Hrvatsku na svim lokacijama gdje treba osiguravati javni red i mir. Taj zadatak nikada ne prestaje, ali ovakvi primjeri suradnje čovjeka i životinje svijetla su točka za uspostavljanje krhke ravnoteže između reda i kaosa. Onima koji se direktno izlažu opasnostima i njihovim četveronožnim ljubimcima građani mogu samo poželjeti sreću i dati svoju podršku.