Grad Karlovac predstavio je “Akcijski plan za zeleni Karlovac”, inicijativu koja za cilj ima unapređenje života građanki i građana Karlovca uz pomoć više izvora financiranja. U sklopu plana želi se primijeniti koncept “15-minutnog grada” koji je prihvaćen kao novi trend u urbanom planiranju tijekom 2022. godine.

Mi smo u zadnje dvije godine pristupili izradi Akcijskog plana za zeleni Karlovac, a to je plan koji u Hrvatskoj trenutno ima samo grad Split. Njegova posebna vrijednost i važnost u kontekstu svih zelenih projekata je da je rađen pod vodstvom Europske banke za obnovu i razvoj. Sam postupak financiranja tog Akcijskog plana vodila je banka, a iznos je 275 tisuća eura, rekao je karlovački gradonačelnik Damir Mandić.

Mandić je dodao kako Akcijski plan za zeleni Karlovac nije samo pitanje energetske učinkovitosti, održivosti i otpornosti na izazove cijena energenata, već da će se njime realizirati plan „15-minutnog grada“ prema kojem bi nakon parkiranja u podzemnoj garaži Karlovčanke i Karlovčani imali na raspolaganju sve važne sadržaje unutar 15 minuta: škole, vrtiće, zdravstvene ustanove, trgovine i druge ključne usluge.

Znači, s jedne lokacije sve usluge i potrebe koje imamo odraditi u kratkom vremenu, a okidač za ovaj sljedeći korak je bio kvart Luščić. Škola i vrtić će tamo biti gotovo u potpunosti energetski samoodrživi. Sve projekte koje smo zadnjih godina radili smo vezali za ovaj element solarizacije, pa tu možemo govoriti i o ŠRC Mostanje i Hrvatskom domu. Od prikupljanja kišnice i dizalica topline do proizvodnje vlastite električne energije, to je korak koji ćemo vidjeti u vrtiću Luščić i na projektu Osnovne škole Luščić.

Plan će se detaljnije predstaviti na završnoj konferenciji polovicom travnja u Kinu Edison, najavio je Mandić. Tada će prisustvovati svi dionici koji su sudjelovali u njegovoj izradi pod vodstvom EBRD-a. Mandić je istaknuo kako je u izradi plana sudjelovalo više od 50 dionika i kako je bio ključan za razvoj projekta Geoterme.

Sve one predradnje do pripreme bušotinskog prostora smo odradili, a taj dio smo isto isfinancirali jednim dijelom EU novcem. Činjenica je da su sredstva za ulaganje jako velika i mi ih kao Grad u ovom trenutku nemamo. Između kreditnih zaduženja za dogradnju škola i i vrtića te sportskih dvorana i Geoterme, odlučili smo se za ovo prvo. Sljedeći korak je sigurno da se Grad u jednom trenutku financijski obveže sudjelovati u daljnjem istraživanju.

Gradonačelnik se ujedno osvrnuo na sve protekle projekte i aktivnosti, a dodao je i kako je preko 60 gradova u svijetu dio priče EBRD-a zelenih gradova. Detalji će se dodatno predstaviti na nadolazećoj konferenciju u travnju.