U cilju povećanja svijesti problema nasilja među djecom i mladima, policijski službenici za prevenciju i policijski službenici Interventne jedinice policije PU karlovačke u suradnji s Obiteljskim centrom Karlovac i učenicima osmih razreda Osnovne škole Dragojle Jarnević obilježili su „Dan ružičastih majica“. Premda se „Dan ružičastih majica“ obilježava 26. veljače, okupljanje u policijskoj postaji naknadno je organizirano zbog prošlotjednih školskih praznika učenika. Policijski službenici objasnili su raspored aktivnosti o prevenciji i borbi protiv nasilja koji je velik društveni problem. 

S djecom ćemo imati radionice u dvije komponente: prva se odnosi na predavanje Obiteljskog centra, a druga na policijske službenike Interventne jedinice policije. Dio vježbe te radionice sastoji se od šest elemenata koje govore o tome kako se djeca mogu zaštititi, odnosno kako se mogu izmaknuti i obraniti, a naglasak je isključivo na samoobrani, nikako napadu ili borbi, rekla je policijska službenica za nadzor, planiranje i prevenciju PU karlovačke Anita Gračan.

Gračan je izjavila kako se djeci nastoji poručiti kako se nasilje nikako ne rješava nasiljem. Žele potaknuti mladu populaciju da mirno rješavaju probleme, ali i kako se obraniti u slučaju napada.

Ovakve inicijative i aktivnosti definitivno pomažu za smanjivanje nasilja među djecom i mladima. Kako mi jako puno o tome govorimo i senzibiliziramo mlade, roditelje i kompletnu zajednicu, tako u jednom trenutku možemo bilježiti i povećanje nasilja, ali to nije nužno. Mlade osobe se senzibiliziraju i reagiraju na oblik nasilja, naučeni su da prepoznaju što je nasilje i da kažu stop nasilju, nasilje prestaje ovdje.

Problem raširenog nasilja među djecom i mladima prokomentirala je i jedna od pristiglih učenica, objasnivši da se nasilje često događa između razreda. 

-To se dešava svugdje oko nas. Nekada profesori to ne vide jer je strah učenicima uopće javiti da im se nešto događa jer je to vrlo ozbiljna stvar i sram ih je reći ili se boje da se još nešto ne bi desilo. Učenici bi to trebali javiti učiteljima ili psiholozima ili pedagoginji, bilo kome, samo da dobiju podršku ili pomoć. Učenici najčešće to rade iz šale i ne razumiju da nekoga to stvarno može povrijediti. Osim fizičkog, nasilje može biti i psihičko poput zezanja o izgledu, nacionalnosti ili bilo čemu, rekla je učenica OŠ Dragojle Jarnević Anđelina Čolaku.

Važno je da učenici prijave nasilje učiteljima, stručnoj službi škole ili roditeljima, rekla je Čolaku. Poručila je kako to nikako nije mala stvar, s čime se složio i upravitelj Obiteljskog centra koji je predstavio kako reagirati u stresnim situacijama.

-Naš dio će više biti usmjeren na teoriju i komunikaciju, odnosno koje sve korake možemo poduzeti, kako riječima, tako i na neki drugi način da bismo smirili situaciju ili je možda izbjegli. Prvi korak za učenike bi definitivno bio da prepoznaju vlastite emocije, vlastito tijelo, reakcije i procese koji se unutra događaju. Prema tome mogu pokušati utjecati na vlastitu koncentraciju i da ne podlegnu previše pritisku, da imaju snage usprotiviti se. Drugi bi korak bio da pokušaju razgovarati s eventualnim napadačem ili nasilnikom kako bi snizili tenzije, rekao je upravitelj Obiteljskog centra Područne službe Karlovačke Mario Jovković.

Zdravim zauzimanjem za sebe može se pokazati nasilnicima da niste osoba za ugnjetavanje, dodao je Jovković. Tijekom predavanja koristili su se konkretni primjeri potencijalno nasilnih situacija, a potom je Interventna policija pokazala osnovne tehnike samoobrane.

-Tehnike su izvedene iz policijskog programa, ali su modificirane na način da ćemo se zadržati isključivo na pravodobnoj i pravovremenoj reakciji koja bi bila usmjerena na izbjegavanje napada, odnosno izmicanje i eventualno blokadu. Koncentriramo se na uzmicanje bez prelaska u napad ili druge tehnike potpune kontrole napadača koje su u domeni policijskih ovlasti. Isključivo smo te elemente maksimalno pojednostavili da sadrže samo da sadrže prvi segment pravodobne reakcije i obrane, objasnio je voditelj programa specijalističke obuke Interventne jedinice policije Ivica Samovojska.

Šest tehnika samoobrane prezentirano je učenicima, primjerice, izvlačenja iz stiska. Ružičaste majice koje su nosili učenici, učitelji i policijski djelatnici omogućio je Grad Karlovac, a svi se nadaju kako će prevencije nasilja uroditi plodom.