Sa karlovačke tržnice Stranka umirovljenika poslala je jasnu poruku svim ženama:

-Pozivamo sve institucije, poslodavce i sindikate, na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, na jačanje zaštite radnica i radnika od seksualnog uznemiravanja, istaknula je ispred stranke Vesna Horvat te dodala:

-Prije godinu dana ukazala sam i osobno kroz medije da Hrvatska još nije ratificirala Konvenciju 190 UN-ove Međunarodne organizacije rada, ali godinu dana kasnije moramo ukazivati na isti problem, ali i drastičniji. Naime, savjetnica Pučke pravobraniteljice Ana Šarić izašla je ovih dana u javnost s podatkom da su sada u Hrvatskoj strane radnice izložene eksplicitnijim oblicima seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu, nego hrvatske kolegice, a zaposlenici općenito često ne znaju da osim sudske zaštite imaju pravo na zaštitu kroz interni „postupak zaštite dostojanstva“.

Pučko pravobraniteljstvo traži da se što prije u Hrvatskoj ratificira Konvencija 190 MOR-a o iskorjenjivanju nasilja i uznemiravanja u svijetu rada.

-Jednom kad se ona ratificira, pravno obavezujući međunarodni ugovor za uspostavu standarda rada, izradu politika i programa za unapređenje dostojanstvenog rada. To nam je potrebno, dodala je Horvat te naglasila frapirajuć podatak kojeg je iznio savjetnik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša Paunović:

-Iznio je da je prvi impuls prema prijavama zlostavljenih žena, da je prvi impuls da se stvar zataška. Klima je u društvu takva, nažalost, tolerira seksulano uznemiravanje na radnom mjestu. Prema tome potrebni su nam edukacijski i preventivni programi, kojim se ne prihvaća seksualno uznemiravanje kao nešto zgodno, šaljivo i prihvatljivo. Da smo jako daleko od toga pokazuje podatak da čak 56,1 posto prijavljenih slučajeva ostaje potpuno nesankcionirano, počinitelji ne dobije nikakvu mjeru, pa ni žrtva zaštitu, zaključila je Horvat.

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora predstavio je rezultate prošlogodišnjeg istraživanja Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Zaklade Friedrich Ebert (FES) po kojem 60 posto ispitanika smatra kako je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu česta pojava, dok 44,7 posto onih koji su ga doživjeli nisu poduzeli nikakve korake, najčešće zbog uvjerenja da se ništa ne može učiniti.

U Hrvatskoj su žrtve seksualnog uznemiravanja u radnom okruženju pretežno žene, a počinitelji najčešće muški kolege (58,7 posto), klijenti (31,3 posto) ili nadređeni (29,9 posto). Prema podacima Vijeća Europe u odrasloj će dobi jedna od pet žena i jedan od sedamdeset jednog muškarca doživjeti pokušaj silovanja ili silovanje, ali taj se strašan podatak ne odnosi samo na radno okruženje.