
U Muzeju Domovinskog rata Karlovac – Turanj održano je predstavljanje knjiga doktorice znanosti Blanke Matković. Organizator je bila Hrvatska družba povjesničara „Doktor Rudolf Horvat“, a zainteresirani su imali priliku kupiti prethodnja izdanja knjiga družbe povjesničara po promotivnoj cijeni.
„Od Vrana do Biokova: hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem imotskih i zapadnohercegovačkih križarskih skupina (1944. – 1951.)“ i „Od Vrana do Žabe: hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem širokobrijeških i neretvanskih križarskih skupina (1944. – 1948.)“ naslovi su knjiga doktorice znanosti Blanke Matković. Publika je sa zanimanjem pratila povijesni prikaz osjetljivih političkih okolnosti tijekom i nakon Drugog svjetskog rata.

–Ove dvije knjige nastale su kao prošireni doktorski rad koji sam obranila prošle godine na Odsjeku za povijest Fakulteta hrvatskih studija. Doktorski rad odnosio se na djelovanje križara i križarskih organizacija u pograničnom dalmatinsko-hercegovačkom području. Ove dvije knjige obuhvaćaju prostor od Kamešnice do planine Žabe kod Metkovića s hrvatske strane granice pa prema planini Biokovo i s hercegovačke strane granice obuhvaća čitav prostor preko Tomislavgrada i južno do Širokog Brijega, odnosno Hutova, rekla je predsjednica Hrvatske družbe povjesničara „dr. Rudolf Horvat“ Blanka Matković.

Matković je objasnila kako knjige obuhvaćaju razdoblje od 1944. do 1951. godine kada su na hrvatskom prostoru djelovale gerilske skupine koje su pružale protukomunistički otpor. Bile su potpomognute brojnim križarskim organizacijama i širom mrežom suradnika po selima koji su gerilce opskrbljivali hranom, materijalima, oružjem i informacijama. Osvrnula se i na druge izložene knjige.
–Imamo i naša prethodna izdanja knjiga, a jedna od njih se odnosi na komunističke zločine na području Like, a tu knjigu smo izdali 2019. godine. Druga knjiga odnosi se na Jasenovac i poslijeratne jasenovačke logore, ali naročito na mjesto Jasenovac kao geostratešku točku velikosrpske agresije.


Knjigu o Jasenovcu je Hrvatska družba povjesničara izdala 2021. godine i predstavili je na preko 70 događanja diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Obuhvaćeno je razdoblje od početka 19. stoljeća sve do nedavne povijesti.
–Fokus naših istraživanja je 20. stoljeće, naročito Drugi svjetski rat, neposredno poraće i Domovinski rat. Moj prvi doktorski rad u Velikoj Britaniji bio je upravo na temi Domovinskog rata, odnosno reintegraciji hrvatskih branitelja u civilni život nakon Domovinskog rata.

Predstavljanja knjiga zakazana su u gradovima diljem Hrvatske, od Velike Gorice i Zagreba do Osijeka i Šibenika, pa čak i u BiH. Knjige su svojom tematikom nadišle čisto historiografsko istraživanje i ušle u prostor politoloških istraživanja rata i mira te arheologije suvremenih sukoba, posebice arheologije otpora.
