
Povodom obilježavanja Mjeseca svjesnosti o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka debelog crijeva, Hrvatsko gastroenterološko društvo uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravstva RH, u ožujku organizira javnozdravstvene akcije u gradovima diljem Hrvatske, a jedna takva akcija je održana i u Karlovcu. Cilj je educirati i potaknuti hrvatske građane, posebice one u rizičnim skupinama, na redovne preventivne preglede i usvajanje zdravih životnih navika.
-Tijekom ove akcije pričamo s ljudima, educiramo ih o tome što je rak debelog crijeva, kako nastaje, kolika je opasnost od njega te koliko je zapravo važna prevencija, rekao nam je dr. Davor Plažanin, voditelj Tima javnog zdravstva u Zavodu za javno zdravstvo Karlovačke županije.

Rak debelog crijeva jedan je od najčešćih vrsta raka od kojeg obolijeva stanovništvo.
-Kod muških je sa rakom pluća jedan od najzastupljenjih, a kod žena on dijeli mjesto s rakom dojke.
Polipi u crijevima, ako se ne liječe, odnosno uklanjaju, mogu biti nažalost, uzroci mestaziranja raka debelog crijeva. Rana detekcija ključna je u borbi protiv raka debelog crijeva, bolesti koja se često otkriva prekasno, a koja je izlječiva u više od 95% slučajeva ako se dijagnosticira u početnoj fazi.

-Kada se kod čovjeka stvore polipi u crijevima, oni mogu ali i ne moraju maligno se promijeniti. Ako dođe do promijene stanice u polipima se krenu umnažati nekontrolirano i tu onda nastaje rak. Cilj preventivnog programa je provođenje testa na skriveno krvarenje. Polipi nakon nekog vremena, ako se mijenjaju maligno, uzrokuju to skriveno krvarenje u stolici. Upravo takvo krvarenje mi tražimo u tim testovima, ako kod nekoga nađemo, takvog čovjeka upućujemo na kolonoskopiju, gdje kreće daljnja obrada, dodao je dr. Plažnin.
Od raka debelog crijeva najčešće obolijeva starije stanovništvo, i upravo su zato važn redoviti pregledi.