
Svjetski je dan zdravlja, a koalicija Možemo! SDP i Stranka umirovljenika smatrala je kako je ovo idealan terenutak osvrnuti se na probleme s kojima se nose svi građani u Hrvatskoj pa tako i u Karlovcu pri ostvarivanju svojih zdravstvenih prava.
–Svakodnevno svjedočimo urušavanju sustava zdravstva u Republici Hrvatskoj, a grad Karlovac u tome nije iznimka. Dapače ovo je trenutak da podsjetimo da se grad suočava s ozbiljnim izazovima starenja populacije, mentalnog zdravlja mladih i velikim brojem onkoloških pacjenata te se nalazi pri vrhu RH. Nikada nije bilo važnije govoriti o sustavu zdravstva, kazala je Draženka Polović, kandidatkinja za gradonačelnicu Karlovca iz stranke Možemo!
Jedan od problema s kojima se sustrećemo, a često je zanemarivan je problem palijativne skrbi.
–U Karlovačkoj županiji imamo samo 35 palijativnih kreveta, 25 u dugoj resi i po pet u ogulinu i karlovcu. Ovo je naravno nedostatno. U karlovačkoj županiji svake godine umire blizu d vije tisuće osoba i najmanje šest je trebao neki vid palijativne skrbi. Prema mreži ministarstva zdravstva Karlovac ima pravo na tri palijativna tima i koordinatora, a ima ih samo dva, istaknula je Vesna Hovat, kandidatkinja za vijećnicu u Gradskom vijeću Grada Karlovca iz Stranke umirovljenika.
Horvat je napomenula kako je prioritetni zadatak uređenje sustava volonterstva i neformalne srbi za palijativne pacijente. Osim palijativne skrbi treba se zapitati i za funkcioniranje zdravstvenog sustava. Zdravlje je temeljno ljudsko pravo, a mnogi građani ostaju bez mogućnosti za isto.
–Do nas svakodnevno dolaze pritužbe kako građana tako i zaposlenika OB Karlovac u kojoj po svemu sudeći nailazimo na ozbiljne organizacijske probleme, probleme uvjeta rada i u međuljudskim odnosima. Stoga bismo htjeli upozoriti da je od 1.1.2023. 25 ljudi, medicinskog osoblja, napustilo karlovačku bolnicu, od toga najviše specijalista. Hitni bolnički prijem ostao je bez i jednog specijalista, kazala je Polović.
Istaknula je kako je dodatno zabrinjavajuća činjenica da se na dodatne raspisane specijalizacije rijetko javljaju liječnici što ukazuje na to da u bolnici vlada nepoticajna atmosfera. Karlovačka bolnica na lošem je glasu te do koalicije ovih stranaka dolaze mnoge pritužbe kako radnika OB Karlovac tako i zabrinutih građana. Karlovačka županija jedna je od najstarijih u Hrvatskoj, ne samo po godinama stanovništva već i stručnog liječničkog kadra.
–U Karlovačkoj županiji imamo šest timova bez nositelja, a u prvih smo 5 županija po starosti liječnika obiteljske medicine. Ukupno 33 liječnika su stariji od 60 godina, a samo je 9 specijalizanata. Taj proces tko će naslijediti ljude na tim pozicijama je upitan i na vrlo klimavim nogama. Slična je stvar i u ginekologiji gdje imamo tri tima bez liječnika, a u OB Karlovac imamo 19 liječnika preko 60 godina koji paniraju raditi i u mirovini, kaže Ehlimana Planinac, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika Karlovca iz SDP-a.
Sustav održavaju umirovljenici, a gledajući planski taj odlijev liječnika neće se moći pokriti. Namjeru odlaska iz Hrvatske po statistikama je iskazalo 23 mladih liječnika bez specijalizacije iz Karlovačke županije. Iz koalicije Možemo!, SDP i SU pozabavili su se idejnim rješenjima kako spriječiti i popraviti ovu situaciju, a neke od ideja su: financijske stimulacije za dolazak i ostanak stručnog medicinskog kadra, stipendije za sutudente, omoguićavanje edukacija te otvaranja kanala za pružanje anonimnih i sigurnih prijava mobinga i drugih neželjenih akata.