Počinje osmo izdanje Dana medijske pismenosti koje će trajati do 13. travnja. Riječ je o projektu Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a, a jedna od glavnih tema ove godine su – dezinformacije. Zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije Robert Tomljenović istaknuo je da je dezinformiranje globalni problem.

-Pospješile su ga nove moderne tehnologije, digitalni mediji i društvene mreže što čini pravo mjesto za eksponencijalno širenje dezinformacija. Tako nam je potrebno kritičko razmišljanje i kritička medijska pismenost da možemo procijeniti je li neka informacija točna i vjerodostojna ili nas je netko pokušao prevariti.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek osvrnula se na projekt “Točno tako” koji se financira iz Nacionalog plana oporavka i otpornosti, a pokrenut je s ciljem provjeravanja točnosti informacija koje izlaze u medijima i na društvenim mrežama.

-Ono što isto tako pokazuju istraživanja je da se dezinformacije šire četiri puta brže od informacija. Upravo zato je ta kompetencija i mogućnost osnaživanja naših građana da kritički misle, da uče prepoznavati provjerene izvore informacija od neprovjerenih ključna za 21. stoljeće.