
O lukavosti i spretnosti hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata govori između ostalog i improvizirano oružje, koje se uvelike koristilo u početku rata, kada je naizgled mala i razoružana hrvatska vojska, pokazala snagu i hrabrost. Umirovljeni brigadir, Dubravko Halovanić, svojim životnim poslijeratnim djelovanjem neumorno progovara o istinu Domovinskog rata i na taj način mlade generacije uči o onome što je bilo tih, za Hrvatsku, važnih godina. Improvizirano oružje u Domovinskom ratu pojavilo se kao odgovor na činjenicu da je Hrvatska bila razoružana, dok su pobunjeni Srbi, koji su podigli oružanu pobunu protiv Hrvatske, imali vojnu potporu Jugoslavenske narodne armije.
-U početku Domovinskog rata nije bilo naoružanja klasičnog kojeg smo mi trebali da bi ustrojili vojsku i oružane snage, kakve su ustrojene kasnije. Svatko je improvizirao sa sredstvima koja su mogli dostići. Tu su se iskazali majstori, bravari, koji su vični u tom poslu, pa je puno tu naoružanja napravljeno na improvizirani način. Različite cijevi koje su se dale iskoristiti bile su upotrebljene kao oružje. U zbirci Muzeja postoji kubura koja je napravljena od Fićinog volana, i još sa preklopnim kundakom, što je velik raditet, rekao je Dubravko Halovnić, umirovljeni brigadir i autor izložbe. Upravo je Halovnić zaslužan što Muzej ima kvalitetnu zbirku takvog oružja jer je on dio sačuvao i darovao. Izradom improviziranog oružja i borbenih sredstava, hrvatski su branitelji pokazali inovativnost, kreativnost, snalažljivost i, prije svega, iznimnu volju i moralnu snagu u obrani domovine.

-Ova izložba jasno pokazuje u kakvom smo lošem položaju bili početkom Domovinskog rata. Hrvatskoj je bilo, protuzakonito oduzeto oružje, koje bi bilo dostatno da se naoruža 200.000 ljudi, što je pripadalo teritorijalnoj obrani SR Hrvatske. JNA je zaplijenila to oružje, pa je tako Hrvatskoj samo ostalo oružje policije i lovaca. Bili smo razoružani. Hrvatska je bila primorana tako posegnuti za improviziranim oružjem, jedno takvo je vranina noga, koja služi za nanošenje ozlijeda pješacima i bušenje pneumatskih guma. Ona je poznata još od helenizma, rekao je dr. Neven Materljan, umirovljeni časnik HV i autor izložbe.

Predmeti izloženi na izložbi svjedoče o početku Domovinskog rata, golomem nesrazmjeru snaga, neravnopravnoj borbi te o fenomenu kako je znanto slabija strana na početku rata uspjela junački pobjediti.
-Ta oružja i oprema su jako bitni jer su omogućili da ZNG i hrvatska policija pomoću tih sredstava dođe do modernijih, zaključio je također autor izložbe Damir Batasić.

Izložba ostaje otvorena do 20. srpnja ove godine.