Aquatika – slatkovodni akvarij Karlovac poziva sve mlade od 6 do 22 godine da se uključe u međunarodni kreativni natječaj “Voda koju želimo” u sklopu Svjetske mreže muzeja vode. Kroz crtež, strip, fotografiju, video, kratki tekst ili pjesmu mladi mogu podijeliti svoju poruku o tome kako zamišljaju budućnost vode. 

-Pokušavamo angažirati mlade da se svojim radovima istaknu na svjetskoj razini. Cilj ovog natječaja je da se aktiviraju i promoviraju obrazovne aktivnosti od svih muzeja voda na cijelom svijetu, da promoviramo na globalnoj razini. Tu je uključeno preko sto svjetskih zemalja, od Kine, Singapura, Indije do Sjeverne i Južne Amerike do Afrike. Sve zemlje su uključene i tu ima preko tristo ili četiristo radova kako koje godine. Kako se šest godina prijavljujemo, već smo dvaput pobijedili u određenim kategorijama, rekla je voditeljica službe za marketing Aquatike Ivana Kaleb Vuletić.

Kaleb Vuletić je podsjetila kako je prošle godine s grupnim radom pobijedila Osnovna škola Banija čiji su učenici sudionici GLOBE programa priredili videozapis o ispitivanju vode. Prije toga pobijedio je rad učenika iz Osnovne škole Turanj s fotografijom djeteta i bake u narodnoj nošnji pored vode.

-Što se tiče samih radova, oni mogu biti ili crtež ili videozapis ili drugi materijal. To može biti ili fotografija ili neka pjesma, može biti plakat ili interpretacija tradicionalne pjesme o vodi. Imamo više dobnih skupina poput predškolaraca, niže i više razrede osnovne škole, učenici srednjih škola i studenti do 25. godine. Dakle, svi polaznici od 6 do 25 godina mogu sudjelovati.

Tema radova mora se odnositi na slatkovodne vode uz postavljanje pitanja bioraznolikosti, klimatskim promjenama i vodnom nasljeđu, istaknula je Kaleb Vuletić. Dodala je kako odrasli na primjeru crteža mogu učiti od djece kako ona vide kakva će im voda ostati za budućnost.

-Do 26. travnja svi radovi trebaju stići nama u Aquatiku, a prijave idu putem maila na marketing@aquariumkarlovac.com. Prijava treba sadržavati obrazac za registraciju koji se može preuzeti s naše web stranice uz sam rad koji se skenira i pošalje na mail. Mi u Aquatici zaprimimo sve te prijave, vijećamo i gledamo koje ćemo sve poslati jer možemo poslati najviše šest radova. Moramo ih poslati do 09. svibnja, a u lipnju se već objavljuju pobjednici.

Pobjednici dobiju priliku sudjelovati na webinaru na kojem sudjeluju svi članovi Svjetske mreže muzeja vode i gdje prezentiraju svoj rad. To su prošle godine i učinili učenici Osnovne škole Banija.

-Nekako su to uvijek više zainteresirani oni mali, odnosno osnovnoškolci jer sve to dolazi i utječe od njihovih profesora. Kada su profesori zainteresirani, žele posvetiti sat likovnog ili razrednika na tu temu pa ih onda educiraju i potiču da naprave skupni rad ili pojedinačni. Studenti su tu prisutni u manjoj mjeri; zasada imamo već nekoliko prijava, ali obično svi čekaju zadnji tren da što više naprave i pošalju. Apeliramo da se prijave.

Za nagradu će radovi pobjednika biti uvršteni na web stranicu Svjetske mreže muzeja vode, a predviđena je i novčana nagrada od 250 eura. Razmjenjivanjem kreativnih ideja učenika na globalnoj razini unapređuje se zaštita vodnih resursa i održiva budućnost planeta u kojoj je voda sigurna, čista i cijenjena.

Izvor naslovne fotografije: Facebook, Aquatika – slatkovodni akvarij Karlovac