Kulturno-umjetničko društvo „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac organiziralo je tradicionalnu izradu grančica za Cvjetnicu i posjet Etno kući sa stručnim vodstvom. Radionice su bile namijenjene svima, a uključivale su i izradu pisanica i pričanje o običajima vezanim uz Uskrs.

Tradicionalne grančice koje su se u ovim krajevima nosile na blagoslov povodom Cvjetnice su već polako pale u zaborav. KUD „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac odlučio je to promijeniti, zbog čega već dugi niz godina zajedničkim snagama izrađuju grančice koje često znaju i podijeliti drugima.

Već par godina tradicionalno izrađujemo naše košarice za blagoslov jer se kod nas uvijek radilo ovako po starinski. Kod nas nije bilo niti maslinovih niti palminih grančica, nego ono kaj je seljak imao. To se onda nosi na Cvjetnicu na blagoslov, a poslije se, kak’ bi mi prije rekli, u štalu i stavi se iza slimena kada se blago prvi puta pušta u proljeće van na ispašu. Onda se to dade malo obrstiti blagu za nekakvu sreću i za zdravlje životinja, rekla je članica KUD-a „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac Barbara Furač.

Prikupljanje granja radi se s ljubavlju za svoj KUD, za tradiciju i kulturu kraja, rekla je Furač. Svi željno iščekuju Cvjetnicu i Uskrs, a dotle na raspolaganju uz grančice imaju i jaja za jelo i za ukras. Jedna od članica objasnila je povijest i proces pripreme boja za pisanice.

Nekada nismo imali ovako veliki izbor boja kao što imamo danas kada dođete u dućan i kupite boju koju želite. Ljudi su se uvijek snalazili na razne načine, tako su znali koja biljka će koju boju ispustiti na to jaje. Najzastupljeniji je bio upravo luk pa ćemo i mi danas skuhati ta jaja u luku. Ono što je oko nas u prirodi, to su oni uvijek iskorištavali, trave raznih oblika. Što imaju više ukrasa koji nisu obična trava stave na jaje, a danas stavljamo najlonke ili neko skroz tanko platno kako bi to držalo, a boja će proći kroz to na jaje. Ispod biljke će ostati u boji u kojoj je jaje bilo prije toga i tako dobijemo oblik i pisanicu da ima na sebi neki uzorak, rekla je članica KUD-a „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac Željka Požar.

Trava, cvijeće i prokuhavanje u vodi uz kore luka je proces dobivanja pisanica, objasnila je Požar. Pritom znaju mijenjati boju, a uz pomoć cikle može se dobiti i crvena boja.

-Ova jaja koja nisu kuhana u umjetnim bojama nego u luku mogu se i pojesti. Pisanice s ostalom hranom su se nosile na blagoslov i poklanjale jedni drugima, to je bila mala gesta.

Predsjednica KUD-a nadovezala se daljnjim objašnjenjem kako je izrada pisanica i pripreme grančica važno za očuvanje tradicije. Tko je htio, mogao je obići i njihovu Etno kuću.

Imamo Etno kuću čija je zbirka proglašena kulturnim dobrom RH. Na taj način prezentiramo našu tradiciju. Moramo se pohvaliti da će sredinom svibnja Ministarstvo kulture u našoj Etno kući održati i jednu radionicu o zaštiti eksponata. Nama svake godine Ministarstvo dio eksponata restaurira i financira, a to će sada pokazati u našim prostorima gdje će biti radionica za ostale, da vide na koji način se te starine restauriraju, rekla je predsjednica KUD-a „Sveta Ana – Vučjak“ Karlovac Jasna Požar.

Predsjednica Požar najavila je kako će na Veliku subotu zajedno s Mjesnim odborom održati tradicionalno paljenje Uskrsnog krisa ispred Etno kuće. Lovci će pritom skuhati lovački gulaš za posjetitelje, a svi se radosno dočekati najveći kršćanski blagdan Uskrsa.