
Još jedna zaštićena kuća u karlovačkoj Zvijezdi je poduprta letvama. Građanskim inicijativama Zvijezde i Gaze vlasnici oštećenih baroknih palača u karlovačkoj zaštićenoj povijesnoj jezgri Zvijezdi svakodnevno dostavljaju uznemirujuće fotografije svojih uništenih zgrada.
– Na slikama vidimo kameni prag ulaza u zgradu u Frankopanskoj ulici 1 u Karlovcu. Riječ je o građevini koja ima izuzetnu urbanističku, arhitektonsku i kulturno-povijesnu vrijednost. Radi se o dvokrilnoj baroknoj jednokatnoj uglovnici s izrazito lijepim mansardnim krovištem koja je nastala u drugoj polovici 18. stoljeća. Prema oblikovnim i stilskim obilježjima pripisuje se Josipu Stilleru, najznačajnijem graditelju Karlovca. Zgrada nosi naziv „Kalan“, prema prvom vlasniku. No, uvriježio se naziv „Saganova kuća“ jer se u njoj do konca 19. stoljeća nalazila znamenita knjižara i knjigovežnica Ivana Sagana, tvrde iz Građanskih incijativa Zvijezde i Gaze.

Na slikama se vidi bočni ulaz u zgradu ispod čijeg praga je iskopan rov za priključak novih kućnih instalacija. Zgrada je stara preko 200 godina i nema dubok temelj, a izvođači tvrtke GIP Pionir su radovima kod ovako vrijedne barokne palače pristupili s nepodnošljivom lakoćom i posvemašnjim nemarom za posljedice po kulturnu baštinu Karlovca, dodaju članovi incijativa.
– Plitak temelj ovako stare zgrade su dodatno oslabili svojim nestručnim iskopom. U ovakvim slučajevima je potrebno ili prije iskopa temelj učvrstiti betonskim ojačanjem u koji se postavljaju cijevi za provođenje instalacija; ili iskop pravilno razuprijeti i osigurati čeličnim oplatama. Ali,umjesto toga, „A je to“ aglomeracijski stručnjaci tvrtke GIP Pionir su postavili letvice kojima pokušavaju osigurati potpuno urušavanje praga ovako lijepe barokne palače. Sasvim je jasno da će prilikom vađenja improviziranih potpornih letvica koje privremeno drže prag doći do slijeganja i propadanja praga ispod kojega se postavljaju instalacije. Osim toga, tehnički propisi nalažu minimalnu udaljenost između različitih vrsta instalacija. Na slikama se vidi ono što smo već bezbroj puta svjedočili u projektu Aglomeracija Karlovac – Duga Resa da se ta udaljenost ne poštuje.

Propisi također nalažu da se iznad svih podzemnih instalacija postave signalne trake (kojih u ovom slučaju nema) kako bi se izbjegla naknadna oštećenja susjednih instalacija u slučaju bilo kakvih radova u budućnosti, tvrde članovi.
– Usprkos svemu, građevinski nadzor na projektu Aglomeracija Karlovac – Duga Resa ne poduzima ništa da se nepojmljivo loša izvedba tvrtke GIP Pionir promijeni. Dapače, na traženje vlasnika kuće da se kuća zaštiti od uništavana, nadzorni inženjer odgovara da mu nije jasno što bi on trebao poduzeti. Nama nije jasno čemu služe nadzorni inženjeri. Sasvim je očito da Grad Karlovac i poduzeće Vodovod i kanalizacija kao investitori nemaju niti snage niti volje uspostaviti komunikaciju s nadzornim inženjerom koji izvođaču dopušta ovako nestručno ponašanje. Na ovaj način karlovačka javnost svakodnevno svjedoči daljnjem razaranju zaštićene povijesne i kulturne jezgre grada Karlovca, zaključuju članovi.
