U egzotičnoj peti talijanske čizme europska razina prestižnog robotičkog natjecanja RoboCup Junior Bari 2025. okupila je više od 600 natjecatelja iz cijele Europe te nekoliko gostujućih timova iz Azije. Sveukupno 200 timova ogledalo se u 13 kategorija. To su timovi koji su na nacionalnim razinama postigli najzapaženije rezultate i tako se plasirali stepenicu dalje, odnosno južnije, u EU RoboCup Jr Bari. MiNotaur Karlovac CRO je svoje vještine izbrusio na zagrebačkom nacionalnom natjecanju osvojivši 1. mjesto te prošli mjesec na američkoj inačici europske razine osvojivši skoro tri puta više bodova od drugoplasiranog tima poznatog koledža Princeton iz SAD-a. Zasluženo se samom pojavom očekivala visoka razina produktivnosti tima. Oni sami su bili skromni i očekivali biti u top 5 najboljih s nadom u medalju jer su općenito europski učenici vrlo daroviti na tehničkom i robotičkom području, a velike zemlje poput Njemačke jako puno ulažu u razvoj i edukaciju svojih timova.

Natjecanje se održalo u predivnom gradu u Apuliji zvanom Bari, poznatom po svojoj povijesti, gastronomiji i atmosferi. Ulica Arco Basso, poznata kao „Ulica tjestenine“, mjesto je gdje se može vidjeti kako se radi, a i kupiti ručno izrađena domaća tjestenina poput orecchiette. Povijesno i duhovno središte grada je Bazilika Sv. Nikole u kojoj se čuvaju relikvije dragog sveca. Dvorac Normano-Svevo dominira starim dijelom grada i impresivna je obrambena utvrda iz 12. stoljeća.

Samo natjecanje EU RoboCup Bari 2025. započelo je 4. lipnja svečanim otvorenjem na kojem je bilo više od 1000 sudionika, prijavom timova i početnim vježbama te ispipavanjima terena i upoznavanjem natjecatelja. Već tu je bilo jasno da je konkurencija izuzetno jaka i da će biti izazovno doći do medalje. Timovi iz Njemačke bili su superspremni, a tim djevojaka iz Mađarske je također prešao iz manje kategorije u kompliciraniju i to ove godine, što znači da su jako dobro potkovani.

Prva trka 5. lipnja nije prošla očekivano za karlovački trojac jer je na pisti br. 2 Minotaur robot odlučio još spavati, no čim su ga karlovački robotičari dobro prodrmali i prišerafili, sljedeće tri utrke odradio je jedini 100% što je dignulo hrvatsku reprezentaciju direktno na sami vrh najteže kategorije. Veselili su se svi, pjevali i plesali ispred kongresnog centra Fiera del Levante. Upriličeno je i rođendansko slavlje, a pripremljena je i torta na kojoj je kapetan Maksim puhao 17 svjećica.

U petak su bili i veći izazovi i kompliciranije staze, a umor i adrenalin bio je na najjače za sve prisutne. Mađarke su se bodovno uspjele približiti Karlovčanima, no ostali su na prvom mjestu na listi. Posljednji dan, subota, donijela je ocjenjivanje postera i dokumentacije, ali i ono najteže, Technical challenge, natjecanje u potpuno novim uvjetima i s nepostojećim pravilima maštovitih organizatora. Tu se upoznaju junaci! Nakon gruntanja i priprema, testiranja i tipkanja, Minotaur je odradio bez greške cijelu stazu. Toliko su bili dobri, toliko su bili drugačiji, toliko su im se svi divili da su predragi natjecatelji iz Italije, koji su na kraju bili u istoj kategoriji treći, rekli da je to inovativno rješenje na stazi bila čista strava: „SPAVENTO“.

Hrvatsku je predstavljalo 19 timova, 55 natjecatelja i 19 mentora uz prateće investitore i roditelje kojih je bilo bar još dvadesetak. Izbornik Ivica Kolarić bio je glasan kao i obično uz sve ostale koji su imali zašto biti, dominirali su i jedna mala zemlja sa samo 3,8 milijuna stanovnika donosi četrnaest odličja mladih darovitih inovatora. Najljepša je bila atmosfera, zajedništvo i prijateljstvo koje je neopisivo i danas zaista rijetko na takvim natjecanjima. Ekipa je bila glasna, svima se pljeskalo, za sve navijalo i svima čestitalo.

Članovi karlovačkog tima bili su: Maksim Stanković Šprajc (17 godina, Zajednica Tehničke kulture Karlovac, PPG Zagreb, ZRS i centar mladih programera), Nikola Baniček (17 godina, Zajednica Tehničke kulture Karlovac, Tehnička škola Karlovac) i Oskar Stanković Šprajc (13 godina, Zajednica Tehničke kulture Karlovac, Osnovna škola Dubovac). Prateći mentori učenika bili su Suzana Šnajdar (Zajednica tehničke kulture Karlovac) i Željko Stanković Šprajc.

Maksim, Nikola i Oskar su europski prvaci, pobjednici kategorije Maze European championship Robocup Junior prvenstva 2025. godine, vlasnici pehara i zlatnih medalja. Oni su predstavljali Zajednicu tehničke kulture Karlovac i svoje škole te su osvojili prestižne nagrade za izvrsnost, motiviranost, suradnju i etičnost, odnosno Oskare znanja koju dodjeljuje Agencija za odgoj i obrazovanje.

Karlovčani se zahvaljuju svima na podršci: sponzorima, školama, mentorima, prijateljima i medijima bez kojih njihov san ne bi bio ostvariv!