
26. lipnja u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac održat će se 6. „Zeleni festival – Karlovačka zelena priča“. Riječ je o zelenom projektu knjižnice koji uključuje sajam OPG-ova, predstavljanje institucija i udruga koje se bave ekologijom te promicanje zaštite okoliša, a ovogodišnja tema je svjetlosno onečišćenje.
–Taj je Zeleni festival općenito dio naše zelene karlovačke priče. Koncept je interesantan; prvi dio predstavlja stručni skup koji je obično međunarodnog karaktera jer nam uvijek kolege iz Slovenije, Makedonije ili drugih susjednih zemalja dođu i održe predavanje. To je uvijek na temu koju odredimo, a ove godine je svjetlosno onečišćenje. Nakon stručnog skupa većina se događanja održava izvan knjižnice u prostoru ispred. Nastojimo promovirati ovaj krasan i siguran prostror koji ovdje imamo, rekla je ravnateljica GK IGK Karlovac Kristina Čunović.

Knjižnice putem posterskih izlaganja mogu prijaviti primjere dobre prakse na temu svjetlosnog onečišćenja, što uključuje edukaciju korisnika, primjenu energetski učinkovitih rješenja i prezentiranje metoda izbjegavanja širenja svjetlosti prema nebu. Ravnateljica Čunović ujedno je naglasila bogatu ponudu OPG-ova koji ispred knjižnice postavljaju svoje štandove.
–Pčelari, uzgajivači lavande, medari, tu su čak i proizvođači pive i džina. Mi se isto trudimo uključiti sa svojim outletom knjiga jer nam je žao baciti svaku otpisanu građu i rado bismo da ih naši korisnici i građani uzmu. Predstavljaju se i naše školske zadruge, a ispred knjižnice na zelenoj površini svaki put se održavaju dvije pričaonice za djecu.

Čunović je također podsjetila kako je Zeleni festival uvršten u uži izbor natječaja krovne svjetske knjižničarske organizacije za najbolji zeleni projekt knjižnice na svjetskoj razini. Drago joj je što su zbog datuma održavanja dio karlovačkog „Zvjezdanog ljeta“ i očekuje dobar odaziv, a nešto više o temi svjetlosnog onečišćenja pojasnila je jedna od djelatnica knjižnice.
–Jakim osvjetljavanjima zapravo štetimo nama, ali i biljnom i životinskom svijetu. Htjeli smo malo osvijestiti naše građane oko svjetlosnog onečišćenja, a o samim zakonskim regulativama i načinom rada u našem gradu pričat će nam djelatnik gradske uprave, gospodin Robert Vodopić. Karlovac je sudjelovao u jednom projektu “Pametni grad” gdje je i započela promjena svjetala, odnosno uličnih svjetiljki, rekla je voditeljica matične razvojne službe GK IGK Karlovac Anita Malkoč Bišćan.

Uz OPG-ove, dječje radionice i pričaonice vezane za ekologiju, festival prate i različite udruge, a svake je godine tema drugačija, dodala je Malkoč Bišćan. Na tragu festivala knjižnica također brine o vlastitom unutrašnjem i vanjskom prostoru.
-Uvijek je bilo zelenila, ali od proljetos smo odlučili knjižnicu još više ozeleniti i napraviti ju ugodnijom, a samim time ima i više kisika s obzirom da smo u zatvorenom prostoru. Bilja imamo dosta, a čak smo udomili jednu biljku koja je prerasla jednu kuću. Pozivam sve da, ako imaju neku preveliku biljku u svom stanu, da ju ne režu i uništavaju, već ju mogu donijeti nama. Drage volje ćemo ju udomiti.

Premda je festival prvenstveno zamišljen za edukaciju knjižničara, učitelja i nastavnog osoblja, dobrodošli su i svi drugi građani. Uz knjižnicu, u organizaciju su uključeni Javna ustanova Aquatika – slatkovodni akvarij Karlovac, Turistička zajednica grada Karlovca, Filozofski fakultet u Zagrebu i Europe Direct Karlovac. Festival će se održati 26. lipnja od 10:00 do 17:00 sati.


Izvor naslovne slike: gkka.hr