Karlovac uskoro dobiva novu predškolsku ustanovu što predstavlja važan korak u razvoju lokalnog sustava predškolskog odgoja. Grad radi na proširenju kapaciteta vrtića kako bi zadovoljio pedagoške standarde i zakonske zahtjeve, uz naglasak na kvalitetnu komunikaciju s odgajateljicama i osiguranje adekvatnih materijalnih prava.

-Uskoro krećemo s novom ustanovom vezanom za predškolski odgoj. Sada imamo dvije – Dječji vrtić Karlovac i Dječji vrtić Četiri rijeke. S obzirom na pedagoški standard, odnosno zakonska ograničenja i broj djece, moram reći da smo već prije dvije godine morali ući u tu proceduru, ali smo to odgađali do izgradnje Luščića. Tu će se uskoro krenuti raditi i Hrnetić, tako da ćemo morati osnovati novu ustanovu, kazao je gradonačelnik Damir Mandić.

Otvaranje vrtića Luščića donosi potrebu za zapošljavanjem novih odgajateljica i značajna proračunska ulaganja.

-Mi smo jedan od rijetkih gradova koji već godinama ima usklađenu osnovicu sa školama, a sada smo uskladili i koeficijente i naše odgajateljice imaju materijalna prava koja u drugim gradovima nemaju, na primjer topli obrok.

Pitanje stručnih kadrova u predškolskim ustanovama postaje problem. U vrtiću Luščiću morat ćemo zaposliti minimalno 14 novih odgajateljica i osigurati sredstva za to u narednoj godini. Ekonomska cijena vrtića po djetetu na mjesečnoj razini iznosi 388 eura. Roditelji za jedno dijete plaćaju 90 eura, što je cijena iz 2012. godine. Postoje i pogodnosti, na primjer, ako imaju troje djece u vrtiću, plaća se samo za jedno.

Cijena vrtića neće se mijenjati zahvaljujući državnom sufinanciranju i gradskom proračunu.

-Mi nećemo podizati cijenu vrtića, bez obzira na troškove; taj dio ćemo pokrivati iz proračuna. Također, od države dobivamo na godišnjoj razini oko 800 tisuća eura, a postoji inicijativa iz pozicije gradonačelnika u Hrvatskoj prema Vladi da iznos sufinanciranja države bude još veći. Dakle, u 2026. i u proračunu za 2026. morat ćemo izdvojiti značajna sredstva za predškolski odgoj.