U Karlovcu je održan sastanak gradonačelnika Damira Mandića s predstavnicima udruga osoba s invaliditetom, udruga koje se bave djecom s teškoćama u razvoju, branitelja s invaliditetom te udruga koje pružaju smještaj i skrb osobama bez adekvatnog smještaja, odnosno žrtvama obiteljskog nasilja.
Na sastanku se razgovaralo o planu proračuna Grada Karlovca za 2026. godinu, aktualnoj problematici rada udruga te planovima za naredno razdoblje.
Gradonačelnik Mandić najavio je novu aktivnost u sklopu Socijalnog programa za 2026. godinu pod nazivom „Skrb o osobama s invaliditetom“. Program uključuje nastavak financiranja besplatnog gradskog prijevoza za osobe s invaliditetom, partnerstva na projektima te institucionalnu podršku radu udruga.
Novost je i da su dodatno osigurana sredstva za kupnju vozila za osobe s invaliditetom, kao i sufinanciranje jedne trećine troškova ugradnje dizala u višestambenim zgradama, dok će preostali dio financirati država i suvlasnici zgrada.
Gradonačelnik se osvrnuo i na problem nedostatka adekvatnih i pristupačnih prostora za rad udruga, kao i potrebu uvođenja niskopodnih autobusa u javni prijevoz, posebno na liniji prema Općoj bolnici Karlovac.
Predstavnici udruga iznijeli su svoje prijedloge i stavove s ciljem poboljšanja položaja osoba s invaliditetom. Predloženo je donošenje obvezujućih dokumenata koji bi udrugama omogućili nova prava i beneficije, posebno kod prijava na javne pozive, te rješavanje problema smještaja i skrbi osoba s invaliditetom uz uključivanje svih relevantnih dionika u zajednici.
Istaknuta je i potreba za osiguravanjem kriznog i trajnog smještaja za osobe s invaliditetom, posebice kada je riječ o djeci s invaliditetom i teškoćama u razvoju.

