Ove godine, 15. studenog 2025., održava se 17. Noć kazališta, manifestacija koja slavi izvedbene umjetnosti i bogatstvo domaće kazališne scene. Noć kazališta nastala je 2008. godine kao jednodnevno događanje, a danas je višednevni kulturni festival koji okuplja ljubitelje kazališta svih uzrasta. Manifestacija omogućuje široku dostupnost kazališnih sadržaja, promovira profesionalnu i amatersku djelatnost te potiče kreativne susrete i razmjenu ideja. Događanje se odvija na brojnim lokacijama diljem Hrvatske, a uključuje i Karlovačko Gradsko kazalište Zorin dom.

Pa evo, ove godine, kad smo promišljali o Noći kazališta, do sada je uvijek bila jedna dječja predstava i jedna gostujuća predstava sredinom dana, a na večer smo obično imali gostovanje. Bazirali smo se u prošle dvije sezone Noći kazališta na gostujućim predstavama. Ove godine smo pokušali nešto drugačije napraviti i možda je to malo atipično za navike naše publike, ali u Noći kazališta ove godine upravo pripremamo premijerni naslov, rekao je ravnatelj Gradskog kazališta Zorin dom, Milivoj Juras.

Objasnio je kako se radi o kazališnoj predstavi nastaloj prema romanu “Nada” Antija Tomića, jednog od najčitanijih hrvatskih autora. Predstava je rezultat suradnje Zorin doma i Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić – dan prije premijere održat će se promocija romana u knjižnici, a sljedeći dan prava izvedba u Zorin domu. Riječ je o premijernom izvođenju u Karlovcu, koje publika može pratiti i u narednim izvedbama, a spoj kazališta i knjižnice čini ovogodišnju Noć kazališta posebnijom nego u drugim gradovima.

Jako je teško ovakve primjere naći, i to je cijelo vrijeme ono što od početka napominjem – da je ovo grad velikih mogućnosti. Samim tim, kao jedan od brendova grada, Grad susreta… dok sam dolazio u Karlovac i postao ravnatelj, pitao sam se što bi to trebalo biti, i upravo je to – okupljanje ljudi sa svih strana kako bi napravili određeni proizvod u Karlovcu. Lako je nekoga dovesti – možete dovesti najbolje ljude na svijetu, najveće zvijezde, i to je super – ali uvijek se pitam što od toga ima lokalna sredina. Lokalna sredina najviše dobiva kad prepoznaje svoje snage.Ova simbioza koju ste spomenuli, između knjižnica, već prije uključuje suradnju s Glazbenom školom, a također i s Muzejom. Cijeli ovaj prostor postaje mjesto gdje infrastruktura najviše doprinosi kulturnim sadržajima, kaže Juras.

Istaknuo je kako Karlovac u godinama koje dolaze ima veliki potencijal i da će cijela priča, pripremana gotovo desetljeće, gradu donijeti značajne koristi. Grad će moći ponuditi svojim građanima i posjetiteljima kulturna i turistička iskustva koja rijetko gdje drugdje mogu vidjeti, od Zvjezdanog ljeta do raznovrsnih manifestacija u knjižnici, kazalištu, muzeju i Aquatici. Stanovnici Karlovca mogu biti ponosni na bogatu ponudu kulturnih sadržaja koji spajaju različite institucije i događanja u gradu.

Tomićeva predstava počinje u 20 sati, a repriza je odmah u nedjelju. Naša je ideja bila spojiti sve u jedan niz: u petak predstavljanje romana u knjižnici, u subotu premijera, a u nedjelju reprizna predstava. Tako je to jedan kulturni vikend povodom Noći kazališta, najavio je ravnatelj.

Zaključio je da su sve dosadašnje Noći kazališta bile dobre, ali da mu je ova posebno draga zbog simbioze i uloženog truda. Projekt osim što najavljuje novu hit predstavu, predstavlja važan doprinos lokalnoj kazališnoj sceni.

FOTO: FB Noć kazališta