• September 3, 2023
  • Maja Fuduric
  • 0

Nela Zovko karlovačka je umjetnica koja se pretežito bavi keramikom. Izrađuje unikatnu rukom rađenu keramiku, a sama kaže kako ne postoji nešto što posebno voli izrađivati, njezina djela ovise o fazi u kojoj se nalazi. Trenutno izrađuje veće objekte, dok je u prošloj fazi pretežito izrađivala suvenire.

Izrađujem uglavnom sve, od suvenira i uporabnih predmeta do skulptura i raznih objekata. Sve. Ovisi kako me uhvati i u kojoj sam fazi, objašnjava nam Nela Zovko.

S obradom gline počela se baviti neposredno prije Domovinskog rata. Za vrijeme rata, u skloništu, vrijeme je posvetila razvijanju svoga talenta, a ostalo je povijest.

Počela sam sa svojih tridesetak godina dok smo bili u skloništu za vrijeme rata. Bilo je dosta adrenalinski u skloništu i onda sam počela da mi brže prođe vrijeme. Ustvari počela sam i malo prije, ali u ratu sam se intenzivnije time počela baviti, nadodaje.

Inspiraciju pronalazi u svakodnevnom životu, a osim što sama izrađuje razna umjetnička djela i uporabne predmete, Nela održava radionice i tečaj keramike za sve osobe koji svoje emocije žele prenijeti na glinu.