06. i 07. lipnja Karlovac će ugostiti 45 vatrogasnih i medicinskih timova iz Hrvatske i inozemstva, a po prvi puta natjecat će se i u pružanju medicinske pomoći. Poseban interes izaziva i nastup isključivo ženskog vatrogasnog tima iz Španjolske. Uz hrvatske snage, Karlovac će ugostiti i timove iz Austrije, Češke, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Španjolske i drugih zemalja.

Croatia Rescue Challenge 2025. po mnogočemu je jedinstveno natjecanje u ovom dijelu Europe. U sklopu Extrication Challengea, šesteročlani timovi imaju 20 minuta za spašavanje unesrećenih osoba iz vozila, prema unaprijed nepoznatim scenarijima. Ocjenjuje ih šest međunarodnih sudaca iz Svjetske spasilačke organizacije (WRO – World Rescue Organization). Ovogodišnja novost je Trauma Challenge, u kojem timovi od dvoje medicinskih tehničara ili sestara imaju 10 minuta da na unaprijed pripremljenom scenariju pruže prvu pomoć unesrećenoj osobi. Ovaj izazov također ocjenjuju međunarodni suci iz WRO-a.

Kako ističu organizatori, Croatia Rescue Challenge nije samo natjecanje u vještinama, već i platforma za razmjenu znanja, razvoj suradnje između vatrogasnih i medicinskih službi, te jačanje operativne spremnosti u stvarnim situacijama prometnih nesreća.
-Croatia Rescue Challenge iz godine u godinu raste i postaje prepoznatljivo međunarodno natjecanje. Ove godine s ponosom ističemo i uključivanje medicinskih timova kroz Trauma Challenge, kao i sudjelovanje timova iz sve većeg broja zemalja. Posebno nas veseli što se upravo u Karlovcu razvija ovakav model suradnje između žurnih službi, koji je na korist cijele zajednice. Ponosni smo i na činjenicu da ćemo ugostiti timove poput inspirativnog ženskog tima iz Španjolske, koji svojim primjerom pokazuju da hrabrost, stručnost i timski duh ne poznaju granice, rekao je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Karlovca Miroslav Rade.
Croatia Rescue Challenge 2025. još jednom potvrđuje Karlovac kao središte izvrsnosti u području spašavanja i suradnje hitnih službi. Manifestacija je i prilika za jačanje međunarodnih veza te promociju humanih vrijednosti vatrogasnog poziva.

-Cilj natjecanja nisu samo pehari i medalje, već neprekidna edukacija, usavršavanje i razvoj međusobne suradnje – jer svaka nova vještina i iskustvo u konačnici može značiti spašen ljudski život, naglasili su organizatori.
Otvorenje Challengea krenut će u petak, 06. lipnja, s početkom u 08:00 sati u Ulici kralja Tomislava 9 (Sokolski dom). Manifestaciju, pod pokroviteljstvom Hrvatske vatrogasne zajednice, organiziraju Javna vatrogasna postrojba Grada Karlovca i Vatrogasna zajednica Grada Karlovca, u suradnji sa Zavodom za hitnu medicinu Karlovačke županije.


