
Nakon što je Rescue Challenge posljednje dvije godine plijenio veliku nacionalnu, ali i svjetsku pažnju, ovogodišnje izdanje bogatije je no ikad. U čak dvije kategoriji natječu se vatrogasci i hitnjaci. Za vatrogasce ostaje uobičajeni format Extrication Challengea gdje šesteročlani timovi imaju 20 minuta za spašavanje unesrećenih osoba iz vozila, prema unaprijed nepoznatim scenarijima. Tim je sastavljen od pet vatrogasaca i jednog djelatnika Hitne medicinske pomoći. U drugom dijelu, Trauma Challengeu timovi od dvoje medicinskih tehničara ili sestara imaju 10 minuta da na unaprijed pripremljenom scenariju pruže prvu pomoć unesrećenoj osobi. Oba izazova ocjenjuje šest međunarodnih sudaca iz Svjetske spasilačke organizacije.
-Hrvatska vatrogasna zajednica će pokriti ovo natjecanje danas s 18 tisuća eura, no uskoro nas očekuje i Svjetsko natjecanje. Ovih dana pripremao se i za Svjetsko natjecanje u spašavanju koje će biti u rujnu u Karlovcu. Najveći dio ići će od Republike Hrvatske preko Hrvatske vatrogasne zajednice u iznosu od 200 tisuća eura. Nova sezona požara nam je pred vratima i znam da smo svi spremni, međutim odlučili smo ove sezone malo olakšati karlovačkim vatrogascima kako bi se bolje posvetili organizaciji svjetskog natjecanja. Svakog ljeta pokrivali su u dežurstvima Zadarsku županiju, ove godine to će raditi Virovitičko-podravska i Koprivničko-križevačka županija, ističe Slavko Tucaković, Glavni vatrogasni zapovjednik u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
Ovo je primarno mjesto razmjene znanja i iskustava u svrhu jačanja operativne spremnosti u stvarnim situacijama prometnih nesreća, druženja i umrežavanja a tek na posljednjem mjestu natjecanje. Zanimljive ekipe ovom prilikom stigle su u Karlovac,a posebno su bile zanimljive španjolke, jedini ženski vatrogasni tim. Tu su još i timovi iz Austrije, Češke, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Španjolske i drugih zemalja.
Jedan od sponzora Rescue challenge ove godine je poklonio partneru udruzi Frendofon vozilo koje će im uvelike olakšati rad.

Novo vozilo dobili su i karlovački vatrogasci od Grada Karlovca i to u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo u rujnu u Karlovcu.
-Zahvaljujem JVP Karlovac i Vatrogasnoj zajednici Grada Karlovca, ovo natjecanje bilo je njihova ideja i zaista su se maksimalno dali u to. Dečki i cure hvala vam i želim vam svima dobro natjecanje i čim manje posla, rekao je gradonačelnik Karlovca, Damir Mandić.

-Nadam se dobroj razmjeni znanja i iskustava, a tko će biti pobjednik manje je važno. Zahvaljujem vam ovom prilikom i kao načelnica stožera Civilne zaštite, intenzivno smo se družili od 2020. godine. Veliko vam hvala što ste kao sastavnica stožera civilne zaštite uvijek na raspolaganju, prije svega volonterski, ali i velika vam hvala na svim intervencijama, dodaje Vesna Hajsan Dolinar, zamjenica županice Karlovačke županije.
Manifestaciju, pod pokroviteljstvom Hrvatske vatrogasne zajednice, organiziraju Javna vatrogasna postrojba Grada Karlovca i Vatrogasna zajednica Grada Karlovca, u suradnji sa Zavodom za hitnu medicinu Karlovačke županije. Svi zainteresirani za dašak adrenalina mogu još sutra na Sokolskom domu pogledati kako izgleda Rescue Challenge.
