
Krajem proteklog vikenda član Mačevalačkog kluba Karlovac i hrvatski juniorski reprezentativac Antonio Gojak, nastupio je po prvi puta na Svjetskom juniorskom prvenstvu, koje se održavalo u Italiji, točnije u Veroni. Koliko je mačevanje težak, konkurentan i iznimno popularan sport u cijelom svijetu, najbolje govori podatak da je samo u kategoriji u kojoj je nastupao Antonio, floret muški juniori U-20, nastupilo više od 190 boraca iz čak 63 zemlje sa svih kontinenata.
Za prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, i s borbama u većini slučajeva protiv dvije godine starijih boraca, Antonio je ubilježio čak tri odlične pobjede i time ušao među 128 najboljih boraca na turniru. Nažalost, za ulazak u 64 je već imao borbu protiv dvije godine starijeg Amerikanca, bivšeg Svjetskog prvaka i na kraju 11. borca na turniru. Tako da je za prvi nastup na ovako velikom natjecanju Antonio bio i više nego na solidnom nivou.
Za lakšeg protivnika u borbi za ulazak u 64 Antoniu je falilo malo sportske sreće u borbi koju je izgubio 5:4 protiv starijeg Britanskog reprezentativca, kao i velika pogreška suca za završni tuš u borbi protiv starijeg Portorikanca, koju je Antonio također izgubio sa 5:4. Sa tim pobjedama u grupi Antonio bi kasnije imao puno lakši ždrijeb, no on je i ovako sa pobjedama protiv reprezentativaca Bugarske, Qatara i posebice protiv starijeg Japanca dokazao svoju kvalitetu već u prvoj juniorskoj godini.
Ta pobjeda protiv dvije godine starijeg Japanskog reprezentativca (koji je na kraju završio natjecanje na 8. mjestu) je posebice vrijedna i upečatljiva, kada se zna da taj isti Japanac u Tokiju sparira sa Svjetskim seniorskim prvacima, sa osvajačima Olimpijskih medalja te da mu je trener isti kao i od tih osvajača medalja na najjačim svjetskim seniorskim natjecanjima. Antonio trenira u Karlovcu, i sparira između ostaloga sa borcima u klubu koji još nemaju niti deset godina.
Da je Antonio apsolutno sa svojim radom i trudom zavrijedio pažnju, najbolje još govori i podatak da je prije par mjeseci na Svjetskom kupu u Poljskoj pobijedio godinu dana mlađeg Amerikanca, koji je na ovom Svjetskom prvenstvu osvojio 2. mjesto u floretu za kadete, u konkurenciji od 150 boraca. S ovim rezultatima i odličnim borbama i pristupom koji Antonio ima, te 3. mjestom koje drži na hrvatskoj seniorskoj rang listi za floret(u konkurenciji od 20 boraca), Antonio već sa 17 godina definitivno konkurira za ulazak u Hrvatsku seniorsku reprezentaciju, te samim time i za nastup na Europskom seniorskom prvenstvu ove godine.