Tko čita (NE)skita; izabrani najbolji čitači naglas

KARLOVAC – Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenog, odvija se pod motom “Tko čita (ne) skita”. Kao jedan od središnjih programa u Mjesecu knjige danas istovremeno u cijeloj zemlji održava se manifestacija “Čitajmo zajedno, čitajmo naglas”. U tu manifestaciju uključila se i Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić” organizacijom županijskog “Natjecanja u čitanju naglas za učenike od 3. do 8. razreda”.

citanje_naglas_1

Županijski pobjednici u čitanju naglas u mlađoj kategoriji od 3. do 5. razreda su: Dora Kučan iz Osnovne škole Dubovac koja je osvojila prvo mjesto, zatim drugo mjesto osvojila je Mihaela Vuksan iz Osnovne škole Antun Kasinc iz Lasinje te treće mjesto Lucija Čohan iz Osnovne škole Dubovac. U kategoriji starijih učenika od 5. do 8. razreda najbolji čitač naglas je Borna Žaja iz Osnovne škole Grabrik, drugo mjesto osvojila je Andreja Vuksan Ćusa također iz Osnovne škole Grabrik dok je treće mjesto osvojila Maja Vuljanić iz Osnovne škole Slava Raškaj iz Ozlja. Inače, cilj ove akcije je skretanje pozornosti najšire javnost na važnost čitanja kao jedne od temeljnih vještina u suvremenom svijetu, ali i popularizacije čitanja kao neizostavnog kulturnog sadržaja. U natjecanju u čitanju naglas sudjelovalo je 25 učenika iz škola diljem Karlovačke županije, a oni najbolji čitači zaslužili su sudjelovanje na završnom, nacionalnom natjecanju koje će biti organizirano na sajmu knjiga Interliber u Zagrebu 13. studenog. Najbolje čitače naglas iz Karlovačke županije izabrao je tročlani žiri u čijem sastavu je bila književnica i prevoditeljica Irena Lukšić, knjižničarka Tatjana Basar i profesorica hrvatskog jezika Sandra Živanović. Učenici koji su osvojili prva tri mjesta dobili su i nagradu – knjige karlovačkih autora koje je izdala Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić”. Poseban gost natjecanja je Danica Rob, slijepa osoba, korisnica psa vodiča Erika, predstavnica USKA-e u Mreži slijepih žena Hrvatske. Danica se inače natjecala na županijskim natjecanjima u brzom i izražajnom čitanju Brailleovog pisma na kojima je bila prva dok je na Državnom natjecanju ostvarila dobar rezultat. Inače, uživa u čitanju i slušanju knjiga u audio formatu i želja joj je bila pokazati učenicima kako se čita na Braillevom pismu.