ploca_skola

KARLOVAC – Početak nove školske godine sve je bliže, a djeca s teškoćama i njihovi roditelji opet su na čekanju, naime natječaj za pomoćnike u nastavi raspisan je tek prije mjesec dana, stoga je teško za vjerovati da će procedura biti gotova do 7. rujna kada učenici sjedaju u školske klupe. Priča oko pomoćnika u nastavi tako se ponavlja još jednom, iako je procedura ista kao i prošle godine.

Odluke nadležnih kasne i dovode sve sudionike u provedbi odluka u neugodnu situaciju, a u najvećim problemima nalaze se djeca s poteškoćama i njihovi roditelji, poručuju iz nadležnog županijskog odjela.

U Karlovačkoj županiji za rad pomoćnika u nastavi potrebno je izdvojiti oko dva milijuna i 200 tisuća kuna, više od 90 posto trebalo bi biti financirano iz europskog socijalnog fonda, a deset bi trebala izdvojiti županija kao osnivač škola. Prema informacijama iz Ministarstva, ugovori će biti potpisani tek krajem listopada, kaže pročelnik Željko Šančić.

Ostaje pitanje što će biti od 7. rujna pa do potpisivanja ugovora, kaže Šančić i dodaje da je 26 pomoćnika predviđeno za razrednu nastavu u osnovnim školama, 22 za predmetnu nastavu, a pet za srednjoškolce. U idućim godinama ovom problemu treba pristupiti drugačije, smatra Šančić jer nema smisla iz godine u godinu rješavati ga putem natječaja. Rješenje bi bilo da kad dijete jednom ostvari pravo na pomoćnika da ga ima do kraja školovanja, kaže.

Dodajmo i kako je prošle godine putem projekta obuhvaćeno 30 učenika, stoga je vidljivo da je ove godine broj više nego udvostručen jer pomoćnike u nastavi ove godine treba 69 djece.

Školska djeca vjerojatno će dobiti svoje pomoćnike, a što će biti s vrtićkom preostaje nam vidjeti, možemo se samo nadati da će se ispuniti obećanja nadležnih i da će svako dijete dobiti pravo na obrazovanje, što im je zagarantirano i Ustavom.