KARLOVAC – Projekt Centra za gospodarenje otpadom na Babinoj Gori je virtualan, on ne postoji u realnom svijetu, jedna je od poruka koju su danas sa svoje konferencije za medije uputili predstavnici Građanske inicijative Karlovac Biserka Schmuck, Žarko Kotur i Nikola Vuljanić. Prema njihovim riječima Europska unija neće financirati takav projekt.
Predstavnici Građanske inicijativa Karlovac su prije mjesec dana uputili dopis Europskoj komisiji, točnije glavnoj upravi za okoliš o nelogičnostima donošenja prostornog plana Karlovačke županije na koji im je ovih dana stigao odgovor u kojem se traži da dopune dokumentaciju u skladu sa Europskom direktivom o zaštiti voda. Iz građanske inicijative to će i učiniti te dodaju da im nije jasno s kime su točno predstavnici Županije i Ministarstva razgovarali o projektu.
Očito je cilj napraviti novi Ilovac na drugom dijelu grada, poručuju iz Građanske inicijative. Studija izvodljivosti se radi, rade je stručnjaci iz Grčke, kako ćete se nekome obratiti za financiranje ako nemate gotovu studiju, pita se Vuljanić. Osvrnuo se i na MBO tehnologiju koja je predviđena na Babinoj Gori. 20 godina su zakasnili s tom tehnologijom, ona se više ne koristi, rekao je Vuljanić. Opasnost je da če netko reći: „ Ne može više na Ilovac, a najbliže su nam rupe na Babinoj Gori”, konačno 2018. je blizu i ako nemamo Centar za gospodarenje otpadom koji bi trebao funkcionirati kako je u svijetu platit ćemo penale, dodao je Vuljanić. Posao je nadležnih službi da pronađu ideje, a ne građana poručili su iz inicijative na upit imaju li rješenja ili samo kritike.
Što se nas tiče Centar može biti u našim dvorištima, ali ako se s projektom krene iz početka, kada nam dokažu da se otpad odvojeno prikuplja, reciklira u reciklažnim dvorištima i da se dio koji se može koristiti reciklira i da znamo gdje je to, poručili su iz Građanske inicijative.

