Na današnji dan 1991. godine u Karlovcu je održan miran prosvjedni skup „Bedem ljubavi“. Karlovačke majke zahtijevale su od generala puštanje svoje djece iz JNA, vojske koja je već narušila mir i stala na stranu pobune i agresije.

Bedem ljubavi,  jedan je u nizu značajnih događaja koji su trajno ugrađeni u povijest stvaranja samostalne Hrvatske države na ovom području.

-Predvođeni Općinskim povjereništvom Saveza samostalnih sindikata Hrvatske u Karlovcu  i Društvom “Hrvatska žena”, okupilo se 29.kolovoza 1991.godine ispred komande garnizona JNA u Karlovcu, 10.000 Karlovčana i Dugorešana, odlučnih da se suprostave JNA,KOS-u,moćnom oružju, i suludim namjerama jugogenerala i njihovih podređenih izvršitelja. To je bio dan napetosti, prijetnje oružjem, vojnom tehnikom, dan neizvjesnosti, ogorčenja, strepnje, ali i iznimne hrabrosti građana. Snaga izgovorenih riječi i mirotvorene  poruke s brojnih transparenata, bili su stvarna snaga i najmoćnije oružje koji su nadvladali tog dana prijeteću silu, kazao je Vitomir Begović.

Bilo je to vrijeme kada su hrvatski i mladići drugih nacionalnosti s prostora tadašnje Jugoslavije zatečeni u JNA postali sredstvo manipulacija i ucjena, odnosno sredstvo oružanih i smrtonosnih prijetnji .

U trenutku  prosvjeda od 97 mladića s karlovačkog područja koji su odslužili vojni rok, njih 96 zadržano je prisilno u vojarnama širom nekadašnje države, a istovremeno stotine mladića iz različitih područja zadržano je u brojnim vojarnama na ovom području, a tisuće širom tadašnje države.

Dostojanstveno prosvjedujući ispred uperenih puščanih cijevi, suosjećajući s majkama i obiteljima prisilno zadržanih mladića nakon isteka vojnog roka u JNA, jasnim porukama, Karlovčani i Dugorešani su iskazali zajedništvo, solidarnost, humanost, odlučnost i domoljublje; vrline koje su bile temelj obrambenog Domovinskog rata.

Tih 90-tih godina borba za mir,pravdu i slobodu vodila se na razne načine.

-U vrijeme Domovinskog rata uz branitelje, nemjerljiv doprinos pružili su radnice i radnici koji su osigurali redovno funkcioniranje gospodarstva, uslužnih i društvenih djelatnosti. Potrebno se prisjetiti da je suočen s teškim posljedicama agresije, grad Karlovac prihvatio i  osigurao dom velikom broju prognanika i izbjeglica ne samo s našeg užeg područja, već i iz drugih ratom ugroženih dijelova Hrvatske i BiH. Uz nadležne službe, velik doprinos u višemjesečnom i svakodnevnom humanitarnom djelovanju i skrbi o tisućama ljudi i djece, svojim predanim radom i koordinacijom pružili su Općinsko povjereništvo Saveza samostalnih sindikata Hrvatske u suradnji sa sindikatima iz Hrvatske i drugih europskih zemalja, Općinsko društvo Crvenog križa u Karlovcu i Caritas Franjevačkog samostana u Karlovcu. I sve to ne smije se nikada zaboraviti, zaključio je Begović