
S jučerašnjim danom u Karlovcu je počeo „Festival autizma“ s provedenim projektom „Vrijeme je za priču“. Jedna od najčitanijih hrvatskih književnica za djecu i mlade, Jasminka Tihi – Stepanić, u Knjiguljici je predstavila priču „Plavi dan“. Prikazan je stvarni život, a glavni lik je Tina, autistična djevojčica koja svijet ne vidi onako kako ga vidi većina ljudi. Priča govori i o njezinoj obitelji koja ju prihvaća i voli baš takvu kakva jest.
– Njezin interes je plivanje. Jednog dana kad je djevojčica trebala ići na plivanje, nešto se dogodilo i nije mogla ići na plivanje. Tu sad prikazujemo nekakva ponašanja koja su se dogodila zbog toga što ona nije mogla otići na plivanje i to su ponašanja koja su nespecifična te koja društvo često voli okarakterizirati kao nepoželjna. Kroz priču djeci je bilo prikazano što je zapravo uzrok takvog ponašanja, da takvu djevojčicu ne treba osuđivati i kako se taj problem unutar obitelji riješio, rekla je Jasmina Kundić iz Udruge Fredofon.
Program ovog hvale vrijednog festivala nastavio se danas u gradskom kazalištu „Zorin dom“. Djeca su uživala u inkluzivnim radionicama naziva „Skrivene boje“, „Šarene pisanice“ i „Glazbena radionica“.U večernjim satima održat će se predstava Semafor koja je nastala u suradnji sa Udrugom Frendofon. Riječ je o predstavi koja je u potpunosti očarala kazališnu publiku. Priča je to o raspadanju i sastavljanju obitelji koja saznaje da njihov član, najmlađi sin Vigo, ima poremećaj u spektru autizma. Ulogu autističnog dječaka utjelovio je glumac i član gradskog kazališta „Zorin dom“ Andro Damiš koji je na temelju iste osvojio Nagradu hrvatskog glumišta 2022. godine u kategoriji za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade. Predstavu je napisala Petra Cicvarić, a režirao Peđa Gvozdić u produkciji već spomenutog kazališta.
– Zapravo, sad dolazimo u bit, odnosno, u svrhu provedbe ovog festivala. To je da prikažemo za što su sve autistične osobe sposobne. Uvijek kad govorimo o autističnim osobama, govorimo o njihovim teškoćama. Ono što Frendofon zapravo želi istaknuti i radi na tome jest za što su takve osobe sposobne i koji su njihovi potencijali. Imamo drugačiju komunikaciju, imamo drugačiju percepciju svijeta oko sebe, ali mi možemo svirati, pjevati, glumiti i želimo se družiti. Autistične osobe imaju iste potrebe kao i svi ostali, objasnila je Jasmina.
Vrijedni članovi Frendofona poklonili su slikovnicu svim prisutnima. Njeno ime je „Tvrtko sakupi ih sve“ autorice Ivane Francišković Olrom, a za dobru atmosferu pobrinuo se i Glazbeni centar Buka. Program festivala nastavlja se u ponedjeljak, 3. travnja, kad će se u dva termina, u 10:00 i 12:00 sati, održati predstava „AUT“, također u gradskom kazalištu.
FOTO: Lara Subašić