
Kazne za prekršaje protiv javnog reda i mira znatno se povećavaju – odlučila je tako Vlada na prijedlog MUP-a. Umjesto dosadašnjih kazni između 20 i 170 eura, za one najteže prekršaje propisana je kazna i do 4.000 eura. Uz to, na Vladi je usvojena i odluka o izmjenama, odnosno ukidanju Zakona o smanjenju mirovina ostvarenih prema posebnim propisima, piše Media Servis.
Vlada je usvojila i po hitnoj proceduri u Sabor uputila izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Povećavaju se, naime, novčane kazne za pojedine vrste prekršaja, a ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, objašnjava da novi prijedlog ide zbog prilagodbe zahtjevima vremena i da bi imale odvraćajući učinak.
– Za najteže prekršaje odlučeno je da novčane kazne budu u iznosima od 700 do 4.000 eura, za teže prekršaje u iznosima od 300 do 2.000 eura i za lakše prekršaje u iznosima od 200 do 1.000 eura.
Novčane kazne za skitnju, prosjačenje i odavanje prostituciji ne mijenjaju se. Ministar je objasnio da će se time pozabaviti međuresorna skupina koja će raditi na temeljitoj reviziji ovog Zakona. Naglasio je da se ovaj put nisu mijenjale definicije prekršaja, a na pitanje hoće li radna skupina raditi na tome da se precizno definira koji su to pozdravi i pokliči koji predstavljaju prekršaj, primjerice ‘Za dom spremni‘, ministar je odgovorio:
– Ne mogu prejudicirati zaključke radne skupine, onda nam ne bi trebala radna skupina. Ali će sigurno proći kroz svaki članak, kroz svaku materijalnu odredbu tog Zakona. To je zadaća te radne skupina koja će onda to predstaviti široj javnosti.
Dodajmo da upravo prekršaji poput isticanja ili nošenja simbola, izvođenja skladbi i tekstova kojim se vrijeđa građane spadaju pod najtežu kategoriju i kažnjavat će se od 700 do 4.000 eura. Primjerice, tučanjava i svađa na javnom mjestu kažnjavat će se od 300 do 2.000 eura, dok će se vrijeđanje ili konzumacija opojnih droga na javnom mjestu kažnjavati od 200 do 1.000 eura. Ove izmjene pozdravio je Sindikat policije Hrvatske i napominju da su do sada kazne za vrijeđanje službene osobe bile niže od najnižih kazni u prometu. Napominju da je povećanje kazni jedini način da se policijski službenici zaštite od čestih napada. Kao što je ranije i najavljeno, Vlada je usvojila i izmjene Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima. Resorni ministar Marin Piletić i premijer Andrej Plenković:
– Želimo od 1. srpnja 2023. sve mirovine iznad 464 eura koje se sada smanjuju za 10 posto, smanjiti taj krizni namet na 5 posto, a od 1. siječnja 2024. predlaže se potpuno ukidanje postotka od 10 posto na ove spomenute mirovine.
– Riječ je ukupno o 96 tisuća korisnika a među njima je 63 tisuće hrvatskih branitelja i pripadnika HVO-a. Na taj način nakon što smo riješili onih prvih 10 posto, rješavamo ovih drugih 10 posto. Pokazujemo da smo sada ekonomski i financijski osnaženi u stanju riješiti ova pitanja koja su ranije Vlade donosile u kriznim vremenima.
Naše sugrađane pitali smo što misle o povećanju o drastičnom povećanju kazni, a odgovori su sljedeći:
– Nisam upoznat s novim odlukama. Možda su malo kazne prevelike. Ne znam koliko su do sad bili iznosi, ali ovo je drastično. Vjeorojatno će onaj tko to napravi jednom, napraviti to opet. Ja znam za sebe da ja neću sigurno vrijeđati druge.
– Mislim da je to dobra odluka. Trebalo bi već jednom stati na kraj tome. Idemo naprijed. Ne možemo zaboraviti ono što je bilo i smatram da je ovo dobra odluka. Mislim da će biti manje incidenata. Ljudi su osjetljivi na financije.