HUMS Društvo za kvalitetu Opća bolnica Karlovac i Hrvatski liječnički zbor-podružnica Karlovac organizirali su 13. Simpozij Društva za kvalitetu „Unaprjeđenje mentalnog zdravlja i prevencija stresa u jedinicama za kvalitetu. Simpozij je održan u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić, a namijenjen je svim medicinskim djelatnicima.

Mentalno zdravlje veoma je važno kako bi mi mogli adekvatno pružati pomoć našim pacijentima i međusobno bolje komunicirati kao dio tima. Na taj način preveniramo daljnje neželjene događaje koji mogu doći kao posljedica loše komunikacije-  doživljavamo nažalost različita neugodna iskustva. Mi, medicinski djelatnici direktno i indirektno utječemo na sigurnost pacijenta i zato bi trebali stres svesti na minimum, istaknula je Afrodita Gavrlidis, pomoćnica ravnatelja za kvalitetu u OB Karlovac.

Opća bolnica Karlovac često organizira edukacije i radionice na temu : Kako se suočavati sa stresom, kako bolje komunicirati… Svaki posao je stresan, ali posao zdravstvenih profesionalaca je specifičan. Moramo često donositi brze odluke, radimo s bolesnim ljudima i trebamo svaku sekundu biti maksimalno skoncentrirani. Moramo si znati različitim tehnikama pomoći u teškim situacijama, istaknula je Gavrlidis.

Simpozij u Gradskoj knjižnici zapravo je bio zamišljen kao niz zanimljivih predavanja koje su održali različiti stručnjaci- liječnici, medicinske sestre, psiholozi iz cijele Hrvatske. Jedan od predavača bio je i naš karlovački liječnik Igor Salopek.

Naravno da se svi trudimo uvijek biti dobro, a posao je ono što nam uzima najveći dio dana. Najviše vremena provodimo s radnim kolegama koji mogu biti izvor naših psihičkih dobrobiti, ali i izvor stresa. Kada govorimo o mentalnom zdravlju na poslu, govorimo o asocijaciji na sindrom sagorijevanja koji može uključivati osjećaj iscrpljenosti, otuđenosti, neučinkovitosti. Kad se to dogodi, trebalo bi potražiti pomoć. Ne treba se sramiti tražiti pomoć, smatra doktor Salopek.

Također smatra da je rutina iznimno važna, da trebamo naučiti reći NE kad je riječ o poslu, da trebamo biti asertivni. Savjetuje da se okružimo ljudima koji nam mogu pružiti psihičku dobrobit, a ako osjetimo sindrom sagorijevanja, da bi trebalo napraviti hitnu intervenciju, a to je odlazak na bolovanje, godišnji. Na taj način se ljudi oporavljaju.

Osobe koje pomažu drugima moraju prije svega znati pomoći sebi. Da bi zdravstveni djelatnici mogli pomoći pacijentima moraju oni biti dobro, a to znači da moraju unapređivati svoje mentalno zdravlje, istaknuo je na kraju Salopek.