Danas, na 31. obljetnicu napada na Karlovac, prisjetili smo se i onih koji su Domovinskom ratu dali značajan doprinos, a riječ je o medicinskom osoblju. Naime, mnogo je ljudskih života izgubljeno u ratu, no taj broj bio bi još veći da nije bilo medicinskih sestara i tehničara koji su požrtvovno radili dan i noć u bolnicama i na ratištima da spase vojnike i civile. Radili su profesionalno u nemogućim uvjetima, u podrumima, pod granatiranjem. Na Turnju su danas, stoga, otkrivene spomen ploče u čast svog medicinskog osoblja koje je dalo svoj doprinos u Domovinskom ratu.

Jako puno nam znači postavljanje ove ploče u Karlovcu. Ovo je treća takva koju mi organiziramo, za vječni spomen na zdravstvene djelatnike koji su bili istinski dragovoljci u ratu. Želja nam je da svi koji prođu ovuda, da se zaustave, zainteresiraju i saznaju ponešto o o tom teškom radu i tim požrtvovnim ljudima. Mi i dalje aktivno brinemo o braniteljima, razvijamo registar ambasadora Domovinskog rata u koji ćemo uključiti mlade ( s fakulteta zdravstvenih smjerova i srednjih škola). Razvijat ćemo i palijativnu skrb za branitelje te provoditi razne edukacije, ispričala nam je Ljerka Pavković, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara i tehničara Domovinskog rata.

Drugu ploču postavilo je Društvo medicinskih sestara i tehničara HUMS-a, a ovo im je jedanaesta ploča koju su postavili.

Nakon otkrivanja spomen ploče na zgradi muzeja na Turnju, predstavljen je i Zbornik svjedočanstava s okruglog stola „Medicinsko osoblje u Domovinskom ratu – ratna bolnica u Topuskom 1991.“ Riječ je o prvoj ratnoj bolnici u Republici Hrvatskoj koja je sa svojim radom započela 01. kolovoza 91. u opkoljenom Topuskom koje je trpilo napade brojčano i tehnički daleko nadmoćnijih srpskih snaga. U radu bolnice u Topuskom sudjelovali su medicinski djelatnici Medicinskog centra Karlovac.

Ja sam sama sudjelovala kao dio kirurške ekipe koja je bila upućena u Topusko krajem kolovoza 1991. Mi nismo tada ni znali u što se upuštamo, ali ubrzo smo shvatili da moramo brzo djelovati, brinuti o braniteljima i to smo činili. Nismo ih ostavili ni kada nam je predložena evakuacija, prije samog pada Topuskog. Moram napomenuti da nijedan branitelj koji je živ ušao u bolnicu, nije preminuo. Na to sam uistinu ponosna, rekla nam je Đurđica Brajdić, predsjednica Društva med. sestara Domovinskog rata Humsa.