
Ove godine Glazbena škola Karlovac slavi 220. rođendan, pri čemu je prethodno došlo do proširenja na staru zgradu Croatia osiguranja, a prvotna zgrada dobila je novo ruho, odnosno novu boju fasade. Nova boja poprilično je drukčija od prijašnje, što je u građanima probudilo raznolike reakcije. Ravnateljica Glazbene škole Snježana Mrljak osvrnula se na nadolazeći rođendan škole, rezultate učenika, proširenje škole i radove na fasadi prvotne zgrade škole.
–Nakon dugog niza godina, razgovora i pregovora, napokon smo riješili naše probleme. Nakon što smo odustali od nekih ideja i solucija koje su se nudile u gradu zbog financija i zamršenih imovinsko-pravnih odnosa, došli smo na ideju da nam staru zgradu Croatia osiguranja ustupi županija, odnosno da je kupi i da se uselimo u nju jer smo shvatili da nam pruža sve što nam je trenutno potrebno. Bila je brzo useljiva, već smo unutra i radimo. Dobili smo dozvolu, odnosno rješenje Ministarstva znanosti i obrazovanja da je zgrada upotrebljiva kao škola. Još se uređuje prvi i drugi kat, a nadam se da će kroz najdulje mjesec dana zgrada biti potpuno obnovljena iznutra, rekla je Mrljak.
Na zgradi nekadašnjeg Croatia osiguranja slijedi obnova prozora i stolarije izvana, a škola će ići u javnu nabavu i promjenu kompletnog vizuala prema ulici. Nadaju se da će do rođendana 10. listopada zasjati u kompletno obnovljenoj zgradi. Povodom rođendana škole u planu je izdavanje velike monografije, izložba, poštanske marke i druge rođendanske aktivnosti. Zbog preseljenja i radova aktivnosti su predviđene za sljedeću godinu, a ovu godinu će posvetiti velikoj obljetnici na koju će biti usmjereni svi koncerti.
Nadalje, broj učenika u Glazbenoj školi se povećava, a ravnateljica je zaključila kako je to zbog svih uspjeha koje škola ostvaruje. Naime, neki od učenika su nedavno iz engleskog jezika osvojili 1. i 3. mjesto u županiji, a što se tiče rezultata mature, škola je na drugom mjestu u županiji, odmah iza Gimnazije Karlovac. Učenici koji završe školu upisuju visoka učilišta i sveučilišta, a u doba digitalizacije moguće je da djeci odgovara da se odmaknu od silnih ekrana kako bi usvojili vještine šaka i ruku pišući i svirajući instrumente. Što se tiče stare zgrade Glazbene škole, reakcije na novu fasadu nisu najbolje.
–Ne bavimo se reakcijama, zahvalni smo što imamo novu fasadu i što smo sigurni. Gornja atika od betona i sve štukature su nakon potresa bile jako upitne i prijetili su da nekome padnu na glavu. To je bio okidač da nam županija izađe ususret i osigura sredstva za obnovu fasade. Sama boja fasade nije u našoj nadležnosti, to su isključivo odredili konzervatori, tako da nemam što reći po tom pitanju, izjavila je Mrljak.
Premda je kao ravnateljica trebala znati kakva će biti boja fasade, Mrljak je rekla kako je vidjela boju fasade koja je obojana u roku od dva dana, pa se nisu ni pomakli ni shvatili što se događa prije nego što je već sve ofarbano. Postoje još neki razgovori da zasada zgrada još nije gotova; zabatni dio još nije uređen i sve se vrši u etapama, stoga ravnateljica poziva da pričekamo još neko vrijeme sa zaključkom o fasadi. Više negativnih reakcija građana na društvenim mrežama svjedoči o nezadovoljstvu izgledom fasade, a mnogi se pitaju hoće li zgrada ponovno biti u dvije boje.
–Tražit ćemo službenu bilješku konzervatora kada za to dođe vrijeme, tako da sve ide svojim tijekom. Možda smo se svi zajedno malo i prenaglili u nekim procjenama, vidjet ćemo, zaključila je Mrljak.
