Planinarsko društvo Dubovac Karlovac nedavno je održalo izbornu skupštinu društva, pri čemu je izabrano novo rukovodstvo, odnosno predsjednik, dopredsjednik, predsjednici Upravnog i Nadzornog odbora i članovi odbora te članovi Suda časti. Društvo već dugi niz godina aktivno organizira izlete po Hrvatskoj i inozemstvu. Novoizabrani predsjednik društva Miro Palajsa ponovno je izabran nakon ranijih obnašanja dužnosti, no ovaj put na 4 umjesto na 2 godine. Palajsa je objasnio kako je došlo do te promjene.
–Imali smo nekih promjena kod nas u statutu baš zbog toga kada čovjek dođe na mjesto predsjednika imao dovoljno vremena da ostvari svoje zacrtane planove. 2 godine je stvarno prekratko jer ti treba par mjeseci do godinu dana da se samo snađeš, a onda se mnogo toga ne napravi. Zbog toga je produljeno na četiri godine, objasnio je Palajsa.
Palajsa je do sada imao 3 mandata, a ovo je 1. mandat od 4 godine. Plan je uključiti nove mlade snage na rukovodeća mjesta. Palajsa je ukratko prokomentirao planove za novi mandat.
–Baš ovo upravo što sam rekao, sve ostalo nam ide kao po loju. Zvuči kao samohvala, ali zaista je istina jer imamo dobru ekipu, svi sve odrađujemo. Krpamo se kada nekoga nema ili ne može, divota je raditi s tim ljudima. Danas je predsjedniku puno lakše upravljati nego što je bilo prije 7-8 godina kada sam došao. Stvorena je atmosfera i idemo dalje, rekao je Palajsa.
Planinarsko društvo Dubovac novim članovima nudi mnogo putovanja i izleta različite tehničke zahtjevnosti i težine tijekom godine, kao i edukacije vezane za planinarenje.
–Ove godine ih je zacrtano 40, a jedino što nas može spriječiti je veliko nevrijeme. Kaže se da nije bitno vrijeme, već želja i planinar. Možemo im ponuditi još edukaciju u društvu poput Male planinarske škole, Opće planinarske škole i Više planinarske škole, tečajeve za vodiče svih standarda, tečajeve za markaciste, to su oni koji obilježavaju naše staze i putove, a mi ih imamo za održavanje i obilježavanje otprilike 120 kilometara, što nije mala brojka. Najvažnije od svega što im možemo ponuditi je jako dobru atmosferu, prijateljski naboj, upoznavanje novih ljudi i sve što ide uz to, sve što vole mladi, rekao je Palajsa.
Planinarsko društvo Dubovac danas broji 379 članova, a prošlu godinu završili su s brojkom od 550 planinara.
–Članstvo obnavljamo svake godine, kod nas nisi član ako u tekućoj godini nisi platio članarinu. Uvijek idemo ispočetka, a unazad 6-7 godina uvijek premašujemo brojku 500 na kraju godine, zaključio je Palajsa.
Prvi idući izlet planinara iz Planinarskog društva Dubovac je 9. ožujka na vrh Veljun i stazu Godača blizu Otočca. Svi zainteresirani članovi i oni koji to tek namjeravaju postati mogu se priključiti na iduće planinarske izlete kako bi upoznali prirodne ljepote Hrvatske i bili fizički aktivni.