U studenome prošle, 2023. godine na Glazbenom paviljonu bili su izloženi infografikoni radova u Zvijezdi, a sada, šest mjeseci kasnije postavljeni su novi infografikoni koji prikazuju kako bi ona trebala igledati nakon završetka svih potrebnih radova, uključujući asfaltiranja. Direktorica ViK-a, Katarina Malenica, podsjetila je na cijenu radova aglomeracije, ali i što je sve odrađeno.
–Ukupna vrijednost radova na projektu aglomeracije u Zvijezdi iznosi oko 12 milijuna eura. Radovi vodoopskrbe i odvodnje obuhvaćaju rekonstrukciju pet kilometara kanalizacije i vodoopskrbe u Zvijezdi te se radovi odnose na 24 ulice. Do sada je izvedeno 66% kanalizacije i 55% vodoopskrbe. Završava se i prva faza kanalizacije, a to je kanal Kraševa-Klaićeva, kaže Malenica.
Malenica je napomenula kako je prioritet sada završiti radove na zapadnom dijelu Zvijezde. Nakon završavanja DTK i HEP infrastrukture biti će stvoreni uvjeti za uređenje tih ulica od kojih su prve na redu Haulikova i Križanićeva. Nastavit će se i radovi na istočnom dijelu Zvijezde.
–Htjela bi reći da je u tijeku inspekcijski nadzor i da su zaustavljeni radovi u ulicama Gambonova, Bencetićeva, Draškovićeva i Kraševa te kad se završi nazor znat ćemo smjernice za dalje. Zaustavljeni su radovi u ulicama u kojima smo imali duboki iskop, objašnjava Malenica.
Radove je u ovim ulicama prekinula država inspekcija, ali iz ViK-a očekuju kako će se radovi uskoro moći nastaviti. Govora je naravno bilo i o oštećenim objektima, ali i o drugim radovima.
–Vodovod i kanalizacija je također pokrenuo elaborat za stanje oštećenih objekata za Kraševu ulicu gdje imamo šest jače oštećenih objekata i oni će biti podloga za projektiranje sanacije oštećenih objekata. Htjela bi reći da radovi na drugim grupama aglomeracije idu jako dobro. Dinamika je dobra, svi su radovi pri kraju te sada u ljeti i jesen očekujemo asfaltiranje ostalih ulica. Nakon toga očekujemo tehničke preglede i uporabne dozvole, dodaje Malenica.
Gradonačelnik Damir Mandić se osvrnuo i na sve potrebne radove koji će se još odvijati, a među njima i popločavanje.
–Ono što smo u stvari najavljivali pa smo mjesec dana kasnije krenuli su oni radovi u zvijezdi koji nisu vezani uz Vodovod i kanalizacije. Ono što je vidljivo unutar samih radova su uključeni HEP-ove instalacije, plinske instalacije i DTK mreža. Onaj dio obveze grada je dio parternog uređenja. Moram reć pogotovo kod popločavanja da je glavnu riječ imala struka, tu prije svega mislim na konzervatore. Sve ulice koje jesu u procesu uređenja, odnosno popločavanja će dati Zvijezdi onaj izgled parterni koji svi priželjkujemo i kojem se nadamo, kaže Mandić.
Mandić je istaknuo kako će se u rebalansu pojaviti nova stavka, a to je program kojim je grad izdvojio 100 tisuća eura za stanovnike Zvijezde, ne samo one čiji su objekti oštećeni.
–Tu se prije svega radi o uređenju krovišta, vanjske stolarije fasada i statike. Htjeli smo na ovaj način pokazat da stvarno mislimo ozbiljno, da to nije samo priča za javnost. Naravno da će se dio tih radova moći raditi kad ovi radovi udu pri kraju, rekao je gradonačelnik.
Naglasio je također kako su poslali dopis iz ureda gradonačelnika koje su obveze za suvlasnike oštećenih objekata te kazao kako je i Gradskoj upravi bitno da onaj tko je prouzrokovao oštećenje bude sankcioniran te da snosi trošak obnove, a na tome će, kaže, inzistirati.
Na predstavljanju infografikona su se okupili iz Zvijezde, ViK-a i Gradske uprave, a oni će biti izloženi punih mjesec dana kako bi građani mogli nesmetano pogledati kako će Zvijezda izgledati po završetku radova.