Povodom „Tjedna otkrivanja europskih groblja“ održana je besplatna tura obilaska Katoličkog groblja Dubovac koje je nedavno obilježilo 200. godišnjicu. Obilazak groblja organizirala je tvrtka Zelenilo, a pridružili su se i učenici karlovačke Šumarske i drvodjeljske škole koji su sudjelovali u sadnji mladog stabla čempresa.
–U jesen ove godine navršit će se deset godina kako je dubovačko groblje primljeno u Udrugu europskih kulturnih grobalja. Već godinama kao vodič u suradnji s tvrtkom Zelenilo radim ovakve ture, zasada samo Katoličkog groblja Dubovac jer je to jednim dijelom i dio obaveza koje ovo groblje ima u sklopu udruge, a jednim dijelom i zato što smo otkrili da ima puno ljudi koji doista žele, vole i dolaze naučiti o groblju. Groblje nije samo za one koji su umrli, već prvenstveno za one koji su živi. Ako želite upoznati neki grad, posjetite groblje jer ćete tako puno toga saznati, rekla je turistički vodič Karlovačke županije Ivančica Šebalj.
Groblja u brojnim europskim gradovima svake godine krajem svibnja i početkom lipnja organiziraju razna događanja koja se održavaju s namjerom podizanja svijesti o značaju groblja u široj javnosti. Ove godine zajednička je tema ekološka održivost i borba protiv klimatskih promjena.
–Svake godine pokušavamo proširiti broj posjetitelja, pa su jedne godine to bili učenici osnovne škole, a ove godine je naglasak na Šumarskoj i drvodjeljskoj školi u Karlovcu. Ove godine je glavni moto očuvanje prirode, pa će učenici Šumarske škole posaditi čempres kao simbol čuvanja prirode. Naime, groblja su zapravo parkovi gdje se živući posjetitelji trebaju sjećati onih kojih više nema. To ne mora uvijek biti isključivo s tugom u srcu, može biti i s određenom dozom užitka jer biti na groblju treba biti lijepi trenutak da se onaj koji je tužan ugodnije osjeća i da mu je lakše. Tome doprinosi i zelenilo na groblju, odnosno uređenost groblja. Dodatna posađena stabla bitno će činiti boljitak za one koji dolaze, dodala je Šebalj.
Na vođenoj turi je istaknuta važnost groblja za kulturnu baštinu, a time i turističku ponudu samog mjesta.
–Kulturni proizvod grada je temeljni turistički proizvod prema strategiji razvoja turizma Karlovačke županije. Imamo kulturni proizvod i proizvod aktivnog turizma, pa smo dužni sve što možemo iskoristiti prema tim strateškim smjernicama valorizirati na način kako bi osvijestili prvenstveno lokalno stanovništvo, a onda i sve naše posjetitelje o svemu što Karlovac nudi. S obzirom na svoju tradiciju i vrijednost spomeničke arhitekture, Katoličko groblje Dubovac možemo zaista smatrati galerijom na otvorenom. Zato smo ga dužni uključiti u turističku valorizaciju i nuditi posjetiteljima uz bok s poznatim grobljima u Varaždinu, Zadru i Zagrebu. Znamo i sami da se nemamo čega sramiti i da s ponosom možemo isticati ovo mjesto kao lokaciju gdje i budući arhitekti učiti nešto o izričajima, ali i o umjetnosti, baštini i povijesti jednog vremena, rekla je direktorica Turističke zajednice Grada Karlovca Marina Burić.
Učenici Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac posadili su stablo čempresa i uz još nekoliko domaćih posjetitelja saznali nešto više o simbolici sekvoje i breze. Nakon toga uslijedio je obilazak groblja i spomenika koji se nalaze na njemu.