
Janjci se u Bosiljevu okreću od ranog jutra, a da bi sve teklo kako treba, tu je uhodana ekipa koja dobro zna što radi.

-Naše pravilo je da kupujemo samo žive janjce. Najveća baza janjaca nam je u Lici i, naravno, uzimamo sve janjce i ovdje u ovom kraju, ali nemamo dovoljne količine ovdje pa se snalazimo po cijeloj Hrvatskoj. To je Lika, Bjelovar, Slavonija i gdje god u koje doba godine ima janjaca, kaže Ivica Frketić.
Bila je ovo prilika da vidimo što je sve potrebno napraviti prije nego se janjac stavi na ražanj. Ivica je vrlo vješt u pripremi, što ne čudi jer je to napravio nebrojeno puta od djetinjstva.
-Janjci svako jutro idu u klaonicu, odakle nam uvijek dolaze u jutarnjim satima tako da su što bolje kvalitete. Kad dođu tu, vežu se i jedan po jedan se stavljaju peći kako nam vrijeme i potrebe zahtijevaju.
Saznali smo i koja je težina janjaca najbolja i koliko se dobije pečene janjetine na kraju postupka.

-Janjci, koje mi preferiramo, su od 20 do 30 kila žive vage, a to je od 10 do 15 kila očišćeno, samim time, pečenog bude oko sedam kila u prosjeku. Tako da nam odgovaraju svi koji su nam te kilaže, uzimamo ih i pečemo.

Bitno je da se prije pečenja sve dobro učvrsti, zaveže i posoli jer janjetina mora biti slana.
-To je već sama praksa, brzo to ide, ali najbitnije je da je janjac čvrst na ražnju i da ne padne u samom procesu pečenja. Ide soli dosta, već je to iskustvo, više ne važemo sol, to je 30-tak komada dnevno i za to više ne treba vaga.
Prema Ivičinim riječima, najveća tajna je da se janjac dobro nasoli, da su dobra drva dok se peče. Suha bukva i malo graba, dat će kvalitetnu vatru za još kvalitetniju janjetinu.