Policijska uprava karlovačka i HGSS Stanica Karlovac održali su edukativne radionice o sigurnosti na vodi na gradskom kupalištu u Ozlju. Radionice su provedene u sklopu policijskog plana rada ovogodišnje turističke sezone, a edukacijom djece, mladih i odraslih razvija se svijest svih građana o rizicima povezanim s kupanjem i plivanjem u rijekama, jezerima i moru.
–Osim ronioca Interventne policije Policijske uprave karlovačke, HGSS stanica Karlovac je ovdje sa svojim plovilima, gumenim čamcem i kajacima za divlje vode gdje, u suradnji s policijskom upravom, radimo edukaciju i naglašavamo prevenciju kako bismo spriječili sva moguća zdravstvena stanja koja mogu nastati ako se ne pridržavamo nekih pravila na kupanju. Kroz jedan dio radionica, edukacija i savjeta koje dajemo djeci i odraslima o tome kako se trebaju ponašati, želimo spojiti s ugodom i neformalnim razgovorom o tome što im mi možemo kroz svoje iskustvo prenijeti, rekao je pročelnik HGSS stanice Karlovac Matija Kranjčević.
Sudionici radionice učili su što je, a što nije dozvoljeno raditi na vodi kako bi povećali vlastitu sigurnost. Pripadnici HGSS-a organizirali su vožnju čamcima i ukazali na važnost nošenja prsluka za spašavanje tijekom vožnje. Također su naglasili važnost ponavljanja znanja o sigurnosti na vodi.
-Rekao bih da su građani usvojili znanja, no stalno ih treba ponavljati. Kao što se uvježbavaju različite tehnike u samom spašavanju i kao što policija vježba svoje aktivnosti, tako je stalno potrebno naglašavati uvježbavanje svijesti o sigurnom ponašanju na vodi.
Ronioci Interventne policije Policijske uprave karlovačke vodili su ronjenje za zainteresirane, među kojima su dominirala djeca. Neka od znanja koje su podijelili bili su da se prilikom ronjenja ne smije predugo zadržavati dah, ne hiperventilirati, a preporučili su da se uvijek roni u paru.
–Policija sudjeluje u raznoraznim preventivno-edukativnim radionicama, kako vezanima uz kriminalitet, tako i uz sigurnost na vodi. Izuzetno je bitno educirati sve građane Karlovačke županije, a i turiste koji nam dođu, o sigurnom korištenju kupališta i sigurnom kretanju na vodi, obali i slapovima. Svjedoci smo da, nažalost, postoji raznoraznih neželjenih događaja na vodi, a kako bismo spriječili da dođe do toga, organiziramo ovakve edukativne radionice kojima želimo potaknuti građane da usvoje kvalitetne obrasce ponašanja na rijekama, da vode računa o tome gdje se kupaju, da su to uglavnom ograđena javna kupališta gdje postoje spasioci, da vode računa ulaze li u vodu ugrijani, skaču li sa slapova, gdje skaču i je li netko u njihovoj blizini, rekla je policijska službenica za nadzor, planiranje i prevenciju PU karlovačke Anita Gračan.
Sigurnost je na dobroj razini, ali uvijek ima izoliranih slučajeva kada dolazi do ozljeda ili utapanja, dodala je Gračan. Upravo zato je potrebno što više edukacija poput ove, održanu uz potporu Grada Ozlja.
–Velika zahvala PU karlovačkoj i Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja na organizaciji ovih hvalevrijednih edukativnih radionica o sigurnosti na vodi. Nisu namijenjene samo najmlađima, već se mogu uključiti i odrasli. Kupalište je puno, a ove je godine zaista puno kupača i posjetitelja iz Zagreba i drugih dijelova Karlovačke županije, a ne samo naših domaćih. Kako bismo povećali sigurnost svih, već nekoliko godina unazad angažiramo Klub spasilaca na vodama Karlovac. Tada smo mirniji, pogotovo u dane blagdana i vikenda kada je zaista velik broj kupača, a spasioci mogu educirati posjetitelje o odgovornom ponašanju uz vodu i na vodi, rekla je gradonačelnica Ozlja Lidija Bošnjak.
Zanemarivanje rizika povezanih s vodom česta je pogreška svih koji za vrijeme vrućina traže osvježenje u kupanju na rijekama, jezerima, bazenima ili u moru. Ispravnim ponašanjem osigurat će se bezbrižna zabava i osvježenje za sve kupače.